Doc-Air nabízí cestu k dokumentárním filmům
21. 9. 2007 - JIHLAVA [Econnect/Doc-Air]
„Pro tvůrce se otevírá spousta možností, jednou z nich je úplně nová forma distribuce. Vznik našeho webového portálu iniciovalo sdružení pořádající jihlavský festival, protože chtělo podpořit celoroční distribuci dokumentárních filmů – chtělo vytvořit prostor pro celoroční festival. Naprostá většina snímků uváděná na festivalech se nedostane ani do kin, ani do televize. Proto vznikl Doc-Air,“ shrnuje motivaci pro vznik portálu jeho manažerka Nina Numankadić.
Z nových zahraničních přírůstků, které na Doc-Air v září přilétají, je třeba upozornit především na dva asijské snímky, které byly uvedeny v rámci MFDF Jihlava 2006: Yellow Box (Taiwan, 2006) – černobílá imprese Ting-fu Huanga jedné hořké podoby novodobého vykořisťování žen v současné Číně; Sýr a červi (Japonsko, 2005)– režisérka Kato Haruyová podává bolestný a zároveň překvapivě přívětivý obraz čekání na smrt vlastní matky.
Pozvánkou k retrospektivě díla francouzského režiséra Chrise Markera během letošního ročníku jihlavského festivalu budiž snímek Kočky ve střehu (uveden na MFDF Jihlava 2005). Režisér se v něm pokusil vícevrstevně zachytit situaci soudobé francouzské politiky. Kolážovitě pojatým snímkem, jejž protkávají žluté kočky na francouzských střechách, jakoby Marker uzavíral tvůrčí i myšlenkovou cestu od svého snad nejslavnějšího snímku Pařížský máj (1963).
Přehled domácí dokumentární tvorby doplní na Doc-Air divácky úspěšný celovečerní debut Lindy Jablonské. Ve snímku Kupředu levá, kupředu pravá autorka rozvedla motivy svého staršího školního filmu a kontroverzní téma současných „mládežnických organizací“ doplnila o pohled na protipól Komunistického svazu mládeže - pravicově orientované Mladé konzervativce.
„Určitě bychom chtěli oslovit všechny lidi, které zajímá politika. Ale vlastně nejen ty, protože mladí lidé, kteří se objevují v našem filmu, budou možná jednou rozhodovat o životních podmínkách každého z nás. Jeden z našich konzervativců byl na nevolitelném místě kandidátky do Poslanecké sněmovny, asi tři z nich se objeví na kandidátkách do zastupitelstev. Zároveň si myslím, že by tento dokument mohl být zajímavý pro mladé lidi, není totiž jenom o politice. Točili jsme také o vztazích, radostech a snech, film zároveň ukazuje, že mladí lidé stále hledají nějaký únik a společnost stejně smýšlejících kamarádů. Jeden mladý komunista řekl, že KSM je pro něj takové akvárium v odporných vodách kapitalismu…,“ dodává sama režisérka.
Vedle snímků současných studentů pražské FAMU je třeba připomenout i ukázky z panelu připravovaných českých dokumentů na rok 2008 (proběhl 11. září pod patronací Institutu dokumentárního film, MFDF Jihlava a Českého filmového centra). K dispozici budou například ukázky z připravovaných filmů Heleny Třeštíkové (René – český Villon), Miloslava Nováka (Mír s tuleni), Radima Procházky (Papírový atentát) nebo Tomáše Kudrny (Vládneme, nerušit!).