Čeští básníci změří na slamu síly s Němci
30. 3. 2007 - PLZEŇ [Econnect]
Slam Poetry je jakýmsi soubojem básníků dnešní doby. Performeři, vypravěči a rapoví lyrici se po celém světě společně setkávají v klubech a kavárnách, aby si vydobyli přízeň publika. Poutavý text a také jeho prodání - tělem, výrazem, mimikou a hlasem přímo publiku, které je jediným porotcem celé soutěže, jsou rozhodujícími aspekty úspěchu ve slamovém klání.
Organizátoři dosavadních slamových aktivit v Plzni z občanského sdružení Podivy, kteří na projektu spolupracují, vysvětlují: „Dobrý slamer své texty pouze nečte – on je na jevišti žije! Slam poetry je vlastně něco mezi interaktivním divadelním a přesto poetickým vystoupením.“
Dne 3. dubna 2007 se na „souboj básníků“ dostaví jak čeští, tak němečtí velikáni slamové scény. Například Tobias Borke - od roku 2001 držitel ceny soutěže German International Poetry Slam. Souboje o první cenu 1000 Kč na ruku se dále zúčastní m.j. český mistr roku 2005 Bohdan Bláhovec nebo slameři - Andreas Grimm (Stuttgart), René Jahoda (Praha) a Jiří Černý (Ústí n. Labem). Po dlouhé době mohou organizátoři slíbit i dámskou účast mezi soutěžícimi. Bude jí Lenka Valachová z Brna. Očekáváno je kolem stovky návštěvníků.
„K projektu patří také kreativní dílna o slam poetry, která se pod vedením Tobiase Borkeho koná od 30. března do 1. dubna v Plzni. Mladí lidé tak dostanou příležitost čerpat z Borkeho bohatých zkušeností a budou se moci naučit kreativně pracovat s německým jazykem. Borke vystoupil již na více než stovce slamů,“ říká organizátorka akce Elisabeth Sandfuchs z německé organizace IFA.
Největším soupeřem může být Borkemu domácí slamer – Plzeňan Bohdan Bláhovec. Bláhovec, kterému se v kuloárech soutěže s humorem přezdívá Bohdan Slámovec, okomentoval své předloňské celorepublikové vítězství v Brně (dotované částkou 30000Kč pro vítěze) slovy : „Slam poetry je jedna velká verbální masturbace a já vlastně ani nejsem básník!“ Od té doby se však zúčastnil mnoha dalších slamových exhibic a stejně jako jeho velký soupeř, vystupující pod pseudonymem René Jahoda, má zkušenost právě i s německými účastníky.
„Rýmovačky jsem měl rád už odmalička. Snad dokonce samotná průpovídka: „Co se rýmuje, je dobré,“ pochází od postavičky Pumuckel z oblíbeného dětského seriálu, na který jsem se dříve často díval. Když mi bylo tak třináct let, začal jsem poslouchat rap. Moji rodiče žijí odděleně a tak jsem každé dva týdny pendloval na víkend od mé matky k otci do Stuttgartu. Při příjezdu do Stuttgartu jsem si vždycky rapoval píseň „Mutterstadt“ od kapely „Masiven Tönen“. Občas jsem nějakou část zapomněl a nahradil ji jiným improvizovaným textem. Postupem času jsem se zlepšoval, stále více jsem improvizoval a psal také texty,“ osvětluje svůj vstup do slam poetry Tobias Borke.