Oslava jablka v Hostětíně vyvrcholí v neděli Jablečnou slavností
22. 9. 2004 - PRAHA [Tradice Bílých Karpat / Econnect]
Během jablečného týdne zavítají do Hostětína žáci a studenti okolních základních škol, aby absolvovali ekologický výukový program zaměřený na ovocnářskou tradici v Bílých Karpatech. Budou mít také příležitost si sami vyrobit jablečný mošt - od sběru jablek v sadu až po uzavření pasterované jablečné šťávy víčkem do skleněné lahve.
Akce vyvrcholí v neděli 26. září Jablečnou slavností. Pro návštěvníky všech generací je připraven bohatý program, ale také jeden úkol: přinést domácí jablečný štrúdl. Ten se stane součástí soutěže o nejdelší složený jablečný štrúdl aneb Jak dlouhý „had“ ze štrúdlů se nám podaří seskládat, když budeme pokládat jeden za druhý? Ukončení soutěže a oficiální změření „hada“ proběhne v 15 hodin. Tato doma připravená pochoutka se pro autora zároveň stane vstupenkou na odpolední hudební program.
V programu Jablečné slavnosti najdete také jarmark místních produktů a řemesel, ukázky tradičního i současného zpracování ovoce, výstavu regionálních odrůd ovoce, přehlídku jablečných buchet či koláčů (i s recepturou), které připraví hostětínské hospodyně. Nebude chybět ani trocha folklóru – vystoupí dětský folklórního soubor Světlovánek, připraveny budou také soutěže pro děti.
"Obec pro 21. století" Hostětín má 230 obyvatel a leží v CHKO Bílé Karpaty, která patří mezi Biosférické rezervace UNESCO. Od roku 1996, kdy se obec zapojila do Programu obnovy venkova, se podařilo v Hostětíně realizovat pestrou škálu enviromentálních projektů. Na jejich rozvoji se vedle obce samotné podílí občanská sdružení, zejména Český svaz ochránců přírody - základní organizace Hostětín a Veronica, a Nadace Veronica, ve spolupráci s Okresním úřadem v Uherském Hradišti a Správou CHKO Bílé Karpaty. Náročnější projekty jsou společným dílem řady partnerů, a to jak regionálních, tak i zahraničních. V tzv. Centru modelových projektů pro venkov, které se nachází v několika objektech a pozemcích v Hostětíně, tak v současné době najdete např. vegetační kořenovou čistírnu, funkční starou dřevěnou sušárna ovoce, moštárnu pro výrobu nefiltrovaných šťáv, centrální biomasovou výtopnu či svépomocnou dílnu pro výrobu stavebnicových solárních zařízení – jeden ze solárních systémů je i na střeše moštárny. Připravuje se výstavba modelové nízkoenergetické budovy Seminárního Centra. V obci se také realizuje projekt ,,Tradice Bílých Karpat“ zaměřený na záchranu a využití starých krajových odrůd ovoce a na podporu tradičního extenzívního ovocnářství.