Kožešinová zvířata trpí v mezích českého zákona
7. 2. 2011 - PRAHA [Econnect]
V listopadu minulého roku zveřejnila organizace Svoboda zvířat fotografie a videa ze čtyř českých kožešinových farem, na nichž bylo patrné, že norci a lišky chované na těchto farmách strádají. Svoboda zvířat následně podala podnět na Krajskou veterinární správu pro Jihomoravský kraj ke kontrole a prošetření podmínek chovu ve třech z těchto farem (v Syrovicích, Moravských Knínicích, Křižanovicích). "Odpovědi jsme se dočkali koncem roku 2010 s tím, že na farmách je vše v pořádku. Cituji: 'Rozměry klecí odpovídají normám, krmení a napájení bez závad. Nemocná zvířata jsou prokazatelně odborně léčena," popisuje Lucie Moravcová, koordinátorka kampaně Proti srsti, kterou Svoboda zvířat organizuje.
A dodává: "S výsledky kontrol samozřejmě nejsme spokojeni, považujeme je za nepřijatelné. Nicméně celá věc ukazuje na skutečnost, že naše legislativa, která by měla tato zvířat chránit, rozhodně není dostatečná. Jako jediné možné řešení vidíme přijetí zákazu chovů tzv. kožešinových zvířat a tyto farmy uzavřít. Stejně jako se tomu stalo v mnoha dalších evropských zemích."
Praxe v několika evropských státech ukázala, že zpřísnění podmínek pro chov tzv. kožešinových zvířat tak, aby byly v souladu s jejich etologickými potřebami, vede v konečném důsledku k uzavření kožešinových farem, jelikož chov zvířat za takových podmínek není rentabilní. "Chov kožešinových zvířat je zakázán např. ve Velké Británii či v Rakousku. Třeba ve Švýcarsku jsou pravidla pro chov kožešinových zvířat tak přísné, že tam žádné chovy ve skutečnosti nejsou," doplňuje Moravcová.
Svoboda zvířat v listopadu 2010 spustila sběr podpisů pod petici za zákaz chovu tzv. kožešinových zvířat v ČR. "Po zveřejnění záběrů se ve veřejnosti zvedla vlna nevole, lidé se o problematiku začali zajímat a není jim lhostejné, co se na farmách děje. Během prvních měsíců jsme obdrželi petiční archy se stovkami podpisů," uzavírá Moravcová. Petice je podpůrnou aktivitou kampaně Proti srsti, kterou Svoboda zvířat v České republice koordinuje již od roku 1999.