Vrcholí ornitologická sezóna – stovky lidí sledují ptáky po celé republice
26. 5. 2011 - PRAHA [Econnect/ČSO]
V letošním roce začíná již třetí cyklus monitoringu ptačích oblastní soustavy Natura 2000 a evropsky chráněných ptačích druhů (druhů přílohy I Směrnice o ptácích 2009/147/ES1), na kterém ČSO spolupracuje s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR. Celkem bude mapován výskyt 33 ptačích druhů a velká shromaždiště vodních ptáků na více než 70 místech v republice. Širší rozsah monitoringu je plánován pro bukače velkého, bukáčka malého, tetřívka obecného, chřástala kropenatého, malého a polního a pro lelka lesního. Do terénu tak vyrazí v průběhu roku více než 250 spolupracovníků České společnosti ornitologické.
„Nejvýznamnější část práce v jednotlivých ptačích oblastech leží na bedrech členů patronátních skupin,“ říká Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické, a dodává: „Členy patronátních skupin jsou dobrovolníci, kteří vedle monitoringu cílových ptačích druhů zajišťují i sledování a ochranu prostředí a propagaci ptačích oblastí. Výsledky jejich práce využívá stát mimo jiné pro přípravu zpráv Evropské komisi a loni na podzim vyšly i v souhrnné knižní publikaci. Dovíme se z ní třeba to, že v bezzásahových zónách na Šumavě se výborně daří tetřevu hlušci nebo datlíkovi tříprstému.“
Zatímco monitoring 41 ptačích oblastí probíhá od roku 2005, Jednotný program sčítání ptáků vstupuje letoškem do neuvěřitelného 30. ročníku. Po více než čtvrtstoletí sledují členové ČSO stále stejnou metodikou měnící se početnost běžných druhů ptáků. Sčítání přitom není nijak jednoduché, vyžaduje jednak odborné znalosti, neboť ptáci se určují především podle zpěvu, ale i velkou disciplínu. Většina ptačích druhů je aktivní hlavně ráno, ornitologové proto musejí být v terénu již před východem slunce. Řada z nich po takovém čtyřhodinovém ranním sčítání odchází do svého regulérního zaměstnání. „Díky nadšení, profesionalitě a obrovskému nasazení členů ČSO máme k dispozici unikátní údaje o tom, jak se mění česká příroda,“ uzavírá Vermouzek. „Víme například, že běžní ptáci zemědělské krajiny nám mizejí pod rukama vlivem špatně nastavených zemědělských dotací.“