Španělsko: Opatření proti teroristům porušují lidská práva
9. 2. 2005 - MADRID [Human Rights Watch/Econnect]
Španělsko má právo bojovat proti terorismu prostřednictvím svojí justice, avšak současná opatření namířená proti teroristům porušují základní lidská práva osob podezřelých z teroristických útoků. Ve zprávě nazvané “Setting an Example?: Counter-Terrorism Measures in Spain” tato fakta zveřejnila organizace pro lidská práva Human Rights Watch (HRW).
Tato zpráva analyzuje aspekty španělského trestního práva a procedury, které nesplňují závazky vůči mezinárodní legislativě týkající se lidských práv. Problematické praktiky zahrnují používání samovazby, utajená soudní jednání, omezování práva na právníka během počáteční fáze zadržení a dlouhodobé zadržování před začátkem soudního procesu.
Zpráva je zaměřená na analýzu kauzy týkající se členů údajné buňky al-Kajda a na vyšetřování ničivých pumových útoků v Madridu v březnu 2004. Na rozdíl od Spojených států a Velké Británie, kde jsou osoby podezřelé z terorismu zadržovány na neomezeně dlouhou dobu bez soudu, řešilo Španělsko hrozbu terorismu téměř vždy v rámci svého trestněprávního systému. Španělsko se také vždy považovalo za vůdčí stát v boji proti terorismu s ohledem na lidská práva.
Pumové útoky na vlaky v Madridu 11. března zdůraznily hrozbu terorismu v Evropě. Teroristické útoky jsou obrovským porušováním lidských práv, avšak španělské vyšetřování těchto útoku a osob podezřelých z členství v al-Kajdě zvýrazňuje další hrozbu – erozi základních lidských práv v boji proti terorismu.
Španělská protiteroristická opatření, která původně vznikla jako odpověď na násilí baskických separatistů, zásadně omezují práva podezřelých po zatčení. Podezřelí mohou být drženi v samovazbě – bez možnosti kontaktovat svého právníka či členy rodiny – až po 13 dní. Před listopadem 2003 bylo maximum 5 dní. Podezřelí jsou během této doby přidělení právnímu zástupci, avšak nemohou s ním hovořit o samotě. To činí z právníků jen o málo více než tiché svědky a obhajobu extrémně obtížnou.
Doba přípustného zatčení bez soudu je také důvod k obavám: podezřelí z terorismu mohou být drženi ve věznici až po 4 roky než dojde k soudnímu přelíčení. Jejich vazba podléhá vysoce restriktivnímu režimu, který velmi omezuje kontakty s ostatními vězni a dobu strávenou mimu celu.
V době březnových útoků HRW označilo pumové atentáty jako „útok na základní principy respektu vůči životu občanů“ a vyjádřilo svojí soustrast obětem a pozůstalým a celému Španělsku.
„Oběti strašlivých březnových pumových atentátů a všechny oběti terorismu mají právo vidět pachatele stát před soudem,“ řekl Rachel Denber, výkonná ředitelka pobočky HRW pro Evropu a Střední Asii. „Španělsko má povinnost chránit své občany před podobnými útoky, avšak také má povinnost současně respektovat základní lidská práva, což se týká i těch, kteří jsou obvinění z terorismu.“