Zásah proti Czechteku budou připomínat koncerty po celé České republice
30. 8. 2005 - PRAHA [Econnect]
„Jsme velice rádi, že nejsme sami, komu připadají události kolem policejního zásahu na festivalu CzechTek a s ním spojené politické vystupování odpovědných činitelů přinejmenším nevhodné, nezákonné a v rozporu s Ústavou a Listinou základních lidských práv a svobod. Nyní se k naší věci rozhodli přispět i mnozí další umělci a organizátoři, kterým se daří zkoordinovat jednotný termín protestních koncertů v rámci celé země,“ prohlašují organizátoři koncertů Filip Kolací a Stanislav Penc.
Protestní demonstrace s koncerty by se měly uskutečnit v nejméně 21 městech České republiky. Jedná se o Brno, Havlíčkův Brod, Hradec Králové, Cheb, Chomutov, Jičín, Karlovy Vary, Liberec, Louny, Mladá Boleslav, Olomouc, Opava, Ostrava, Plzeň, Praha, Svitavy, Tábor, Teplice, Třebíč, Moravské Budějovice a Uherské Hradiště.
„Snažíme se našimi možnostmi podpořit tuto aktivitu a vyjadřujeme tímto dík a respekt všem, kterým není lhostejný současný a budoucí stav a vedení našeho státu a snaží se mezi všechny spoluobčany šířit informace, právní povědomí a možnost vyjádření názoru ať již podpisem petic, či účastí na akcích pořádaných za účelem demonstrace nesouhlasu s postupem "mocných",“ říkají organizátoři.
Znechucení a pobouření nad zásahem české policie vůči CzechTeku vyjádřili také známí představitelé českého kulturního undergroundu jako John Bok, Ivan M. Jirous, Stanislav Penc, Joska Skalník či Pavel Zajíček.
„Chceme, aby Bublan, Paroubek a všichni odpovědní policejní činitelé odstoupili. A především chceme být a budeme ve střehu před možnou totalitní budoucností, kterou nám chystají v podobě nových zákonů či předpisů o shromažďování. Vyzýváme i vás, organizátory a účastníky kulturních festivalů, abyste se spolu s námi zamysleli nad zlověstně narůstajícími tendencemi k bezpráví v naší zemi,“ žádají známí disidenti.
Přípravu nového zákona, který je zjevně namířený proti konáním technoparty, kritizuje na politické scéně zatím nejostřeji Strana zelených. Ta spatřuje ve vymezení působnosti zákona pouze na technoparty pokračování policejního úsilí potlačit občanskou a kulturní odlišnost, tentokrát pomocí zákona. Policejní potlačování jinakosti je protiústavní stejně jako připravovaný zákon.
„Vyzýváme vládu, aby návrh zákona o podmínkách konání technoparty odmítla, a ministrovi uložila předložit návrh jiný. Měl by mít formu návrhu zásad, a to ve třech variantách. Vláda by měla při výběru řešení vzít v úvahu stanovisko legislativní rady vlády a odborníků.“
„Strana zelených je přesvědčena, že ministrem vnitra nemůže být člověk, který vidí jako své hlavní poslání obhajobu policie za všech okolností, nebo téměř za všech okolností a který jí chce dodatečně poskytovat větší pravomoci předložením návrhu protiústavního zákona. Strana zelených požaduje, aby František Bublan z funkce odstoupil, nebo byl odvolán,“ uvedl vedoucí odborné sekce lidských práv Strany zelených Dušan Lužný.
Podle něj je pošetilé ve spěchu předkládat návrh nového zákona, pokud nejsou koncepční námitky v odborných kruzích a příslušnými orgány vyjasněny. Nová právní úprava by po rozsáhlé odborné i veřejná diskusi, mohla být přijata do dvou let.