Úterní besedy v Jelení České asociace pro psychické zdraví pokračují
4. 10. 2002 - PRAHA [Econnect]
V pořádání již tradičních úterků v Jelení pokračuje v rámci své celoroční destigmatizační kampaně Česká asociace pro psychické zdraví. Bezplatné besedy a přednášky v Klubu v Jelení probíhají každé první úterý v měsíci od 18.00 – podzimní část besed zahájilo prvního října téma Jana Lorence "Psychická krize a co s ní?", do konce roku budou hovořit ještě Martin Jarolímek o nových trendech v terapii schizofrenie (úterý 5. listopadu) a Mára Wenigová (3. prosince) s přednáškou o tom, jak může rodina pomoci duševně nemocnému.
Obecně vrcholí destigmatizační kampaně asociace pravidelně v měsíci dubnu, kdy probíhá v Praze celá řada kulturních a osvětových akcí - dosud pod názvem Měsíc bláznů, počínaje čtvrtým ročníkem pak jako Měsíc bláznovství; zároveň se CAPZ spolupodílí na pořádání podzimních Týdnů pro duševní zdraví. Součástí těchto kampaní jsou přednášky a semináře a kulturní akce – výstavy výtvarného umění, filmový festival, divadelní představení, koncerty a workshopy.
Každou středu kromě toho Česká asociace pro psychické zdraví (ČAPZ) provozuje bezplatnou psycho-sociální poradnu pro psychiatrické pacienty a jejich příbuzné; poradnu v Klubu v Jelení vede Tomáš Adam, a to každou středu mezi 14. a 18. hodinou. Tímto se asociace snaží naplnit smysl svého vzniku: tím bylo a stále je vytvořit místo pro diskusi a navázání spolupráce mezi uživateli péče o duševní zdraví a jejich blízkými s odborníky v této oblasti – poskytovateli služeb, tedy psychiatry, zdravotními sestrami či sociálními pracovníky, dále veřejností a ostatními zúčastněnými aktéry - pracovníky státní správy, politiky a neziskovým sektorem. Asociace také podporuje uživatele péče o duševní zdraví v jejich snaze o aktivní účast v řízení jejich vlastních životů, v schopnosti sdružovat se podle svých zájmů a hájit je.
Aby se tomuto cíli přiblížila, pořádá ČAPZ bezplatné semináře s cílem seznámit veřejnost s novými poznatky v oblasti prevence a péče o duševní zdraví, poukázat na práva psychiatrických pacientů a jejich respektování a nabídnout možnosti řešení sociálních problémů lidí trpících psychickou nemocí. Semináře také mají dát příležitost účastníkům seminářů si prakticky vyzkoušet, jak různými cvičeními mohou přispět ke své duševní pohodě, a také doporučit vhodné komunikace s lidmi s duševní nemocí a ukázat její variace podle věku člověka.
Ke zvýšení informovanosti veřejnosti vydává asociace od roku 1998 časopis Esprit – v něm jsou zahrnuty názory profesionálů i uživatelů, aktuální informace o dění v oblasti péče o duševní zdraví, o komunitních zařízeních a jejich službách, o legislativě v této oblasti, případně o kulturních a vzdělávacích programech. Součástí zpravodaje i stálá právní rubrika, která se věnuje problematice práv lidí s duševním nemocněním. K Týdnům pro duševní zdraví vychází zdarma distribuované monotematické číslo "Péče o duševní zdraví a informace".