Dobrovolníci sdružení Lata pomáhají ohrožené mládeži
16. 6. 2008 - PRAHA [Sdružení LATA]
„Mladý člověk považuje za své „významné druhé“ především vrstevníky, autoritu dospělých přijímá jen se značnými výhradami. Podstatou programu Laty je vrstevnický vztah ohroženého dospívajícího s věkově blízkým dobrovolníkem. Klient sdružení se obvykle potýká s různými problémy doma, ve škole, v práci anebo je v konfliktu se zákonem,“ uvedla Klára Joklová, ze sdružení Lata.
Cílem sdružení je tedy doplňovat stávající služby zaměřené na práci s ohroženou mládeží o pravidelnou individuální, intenzívní, vrstevnickou dobrovolnickou službu, která umožní pracovat s touto cílovou skupinou v jejím přirozeném prostředí tak, aby klienti nemuseli prožívat své dospívání na okraji společnosti či v ústavní péči.
Dalším cílem je rozvoj dobrovolnictví a posílení jeho pozice ve společnosti, vzdělávání dobrovolníků, zprostředkování praktických zkušeností a tím zvyšování možnosti pracovního uplatnění dobrovolníků
Účast v programu Lata může potenciálnímu klientovi navrhnout například kurátor pro mládež, učitel, výchovný poradce, psycholog nebo jiný odborník, stejně jako rodiče, přihlásit se může i klient sám. Dobrovolník a klient se po dobu šesti měsíců scházejí jednou týdně minimálně na tři hodiny.
Projekt „Přímou cestou“, který byl podpořený v období leden 2007- červen 2008 z Evropského sociálního fondu, rozpočtu hlavního města Prahy a státního rozpočtu ČR, pomohl vytvořit 48 dvojic klient-dobrovolník. Díky této podpoře mohla Lata realizovat v projektu „Přímou cestou“ komplexnější diferencované služby.
„Nad rámec základní služby jsme klientům poskytovali doučování, poradenství zaměřené na volbu povolání, práci s počítačem včetně internetu, asistenční služby k volbě povolání. Děkujeme našim projektovým partnerům, Katedře sociální práce FF UK a sdružení Ratolest Brno, za spolupráci při realizaci projektu. Zájemci o službu se mohou informovat prostřednictvím kontaktních údajů,“ řekla Klára Joklová .
Původní myšlenka práce s ohroženou mládeží vznikla na půdě denního sanatoria Horní Palata. Samotné realizaci projektu Lata předcházela roční zkušenost se skupinovou prácí s mladistvými ve zmiňovaném zařízení. Tento projekt reagoval na tehdejší situaci v oblasti práce s rizikovou mládeží u nás, která byla značně neutěšená.
„Myšlenka spolupráce jeden na jednoho byla a je doplněna o nápady z programů, služeb a organizací se stejně fungujícími principy. Například soc. služby formou dobrovolnické péče o seniory nebo programy práce s mládeží fungující v USA – Big Brother a Big Sister,“ dodala Klára Joklová