Před přechodem na přechodu nikdo nesmí stát
6. 4. 2004 - PRAHA [Econnect / Auto*Mat]
Ve všech jmenovaných případech - parkování na křižovatce, na přechodu, v blízkosti přechodu - mají řidič i chodec, respektive vozíčkář zakrytý nebo zhoršený výhled. Situace, kdy se řidič s chodcem vzájemně nevidí, nehodu při přecházení přímo "přivolává". Nejhůře jsou na tom děti nebo vozíčkáři, kteří kvůli své výšce do vozovky vůbec nevidí. O potížích vozíčkáře, který má sjezd z chodníku zablokován parkujícím autem a musí tedy překonat obrubeň chodníku, se dnes dopoledne bylo možné na vlastní oči přesvědčit.
Organizátoři i pražské matky proto žádají všechny řidiče, aby neporušovali silniční zákon (č. 361/2000 o provozu na pozemních komunikacích § 27), který říká, že "řidič nesmí zastavit a stát: na přechodu pro chodce a ve vzdálenosti kratší než 5 m před ním; na křižovatce a ve vzdálenosti kratší než 5 m před hranicí křižovatky a 5 m za ní (tento zákaz neplatí v obci na křižovatce tvaru "T" na protější straně vyúsťující pozemní komunikace)".
Statistika nehod mluví jasnými smutnými čísly: V období leden až únor 2004 při nehodách na pozemních komunikacích zahynulo celkem 117 lidí, z toho bylo 50 řidičů, 25 spolujezdců a 31 chodců. Je-li nehoda způsobena špatným rozhledem, nejčastější důvod je stojící vozidlo, které brání výhledu (41%). Odpovídá tomu i nejčastější místo dopravních nehod - v blízkosti přechodu pro chodce (39%).
Světová zdravotnická organizace zasvětila letošní Světový den zdraví, kterým je 7. duben, právě bezpečnosti na silnicích. Při této příležitosti WHO doporučuje, co může pro zvýšení bezpečnosti silničního provozu udělat státní správa a samospráva, výrobci automobilů, dárci a sponzoři i veřejnost. Veřejnost, občané a místní samospráva mohou např. povzbuzovat státní správu, aby se snažila zlepšit bezpečnost na silnicích; upozorňovat na místní problémy s bezpečností v dopravě, povzbuzovat příslušné programy pro děti ve školách či vyžadovat bezpečnostní prvky ve vozidlech (např. bezpečnostní pásy).
Kam se můžete obracet o pomoc?
Na závěr Auto-Mat a Pražské matky doporučují, kam se obrátit, pokud narazíte na problém, potřebujete pomoc, nebo byste rádi zlepšili bezpečnost ve vašem okolí:
Na Policii ČR a Městskou policii (linka 158 či místní čísla) můžete oznámit parkování na přechodu nebo v jeho těsné blízkosti, parkování na chodníku, můžete požádat také o asistenci na přechodu.
Na Magistrát či městský úřad se obraťte s žádostí o instalaci zpomalovacího prahu či děleného přechodu, o vyznačení přechodu, přisvětlení přechodu či instalaci jiných bezpečnostních opatření.
Technická správa komunikací vám pomůže s obnovou značení, opravou světelné signalizace apod.