Soutěž o Kyselou a Zlatou žábu 2007 právě startuje
28. 6. 2007 - PRAHA [Econnect / Žába na prameni]
Soutěž Kyselá a Zlatá žába vyhlásilo vloni poprvé občanské sdružení Žába na prameni za podpory Nadačního fondu Slovak-Czech Women´s Fund. Cílem soutěže je opět otevřít diskuzi nejen o správném, nediskriminujícím používání českého jazyka, ale také upozornit na jevy, výroky a situace, které nejsou vůči ženám nebo mužům fér. Dalším cílem je upozornit na dobrý příklad, pozitivní posun, "skok" ve vnímání rovných příležitostí žen a mužů.
"Zlatá žába" je cenou za snahy a úspěchy konkrétních lidí, kteří svými aktivitami a postoji pomáhají v prosazování myšlenky rovných příležitostí pro ženy a muže. V loňském ročníku soutěže cenu získali například redaktor pořadu Zátiší na Radiu 1 Josef Chuchma, novinář týdeníku Týden Martin Fendrych nebo dokumentaristka Olga Sommerová.
Kyselá žába je naopak symbolickým "napomenutím" za vyjadřování, které není vůči ženám nebo mužům tak docela fér. Cena je zároveň otevřenou nabídkou ke společnému hledání možností, jak věci měnit k lepšímu. Cenu Kyselá žába v minulém roce získal například Mirek Topolánek, ale cenu si nevyzvedl a nakonec ji v aukci uměleckých předmětů vydražily Sociálně demokratické ženy.
Veřejnost může posílat svoje tipy na vítěze do 31. října 2007. Ocenění Zlatá žába se uděluje bez kategorií, žába kyselá má kategorie hned čtyři – o cenu mohou usilovat politici a političky, novináři a novinářsky, osobnosti ze světa kultury, vědy či sportu a čtvrtou kategorii představují sexistické situace ze života.
V letošním roce vyhlásilo sdružení Žába na prameni také soutěž o autorskou divadelní hru na téma rovné příležitosti žen a mužů. Do soutěže Zlatá divadelní žába se přihlásily téměř čtyři desítky autorek a autorů. Vyhlášení vítězů a vítězek obou soutěží se uskuteční na slavnostním večeru v prvním prosincovém týdnu.
Mají podobné soutěže smysl? Při prvním ročníku soutěže se ukázalo, že oboustranně vybalancovaný humor, nadsázka a nadhled velmi dobře ukazují stereotypy o "správných" ženách a mužích, které skutečným mužům a ženám umí život pořádně zkomplikovat, uvádí sdružení Žába na prameni. "Cílem soutěže je otevírat prostor pro vyvážený, vtipný dialog, proto odměňujeme i vítěze nekorektních výroků kvalitní uměleckou cenou, která symbolizuje respekt a úctu ke všem, kteří jsou ochotni o situaci mužů a žen v české společnosti diskutovat. Také díky velkému ohlasu veřejnosti a médií jsme se rozhodli, že soutěž bude pokračovat tak dlouho, dokud v české společnosti ne budou sexistické situace i humor vnímané přinejmenším stejně pod úroveň jako situace či humor rasistický."