Nemak se může desetinásobně rozšířit - Krajský úřad ignoroval závěry Nejvyššího správního soudu
27. 6. 2005 - ÚSTÍ NAD LABEM [Econnect/Ekologický právní servis]
„Nejvyšším správním soudem potvrzené nezákonnosti v první etapě výstavby NEMAKu se bezprostředně vztahují na stavební řízení pro rozšíření jeho továrny. Krajský úřad však uvedené zcela ignoroval. Projevil tak značný právní nihilismus a již poněkolikáté nezákonně rozhodl ve prospěch nadnárodní společnosti NEMAK,“ řekl k tomu Jiří Nezhyba, právník programu GARDE Ekologického právního servisu.
Nejvyšší správní soud přitom dal počátkem dubna 2005 po letech sporů jasně zapravdu právníkům z programu Globální odpovědnosti GARDE Ekologického právního servisu a rodině sedláka Rajtera, když zrušil celkově 5 rozhodnutí ústeckého Krajského soudu týkající se kauzy NEMAK - územní rozhodnutí a stavební povolení pro první etapu NEMAKu a dvě stavební povolení na komunikace v zóně Joseph, v níž se továrna staví.
Krajský úřad pak již v polovině května 2005 ústy své mluvčí předem deklaroval, že při povolování rozšíření NEMAKu nehodlá brát na rozsudky Nejvyššího správního soudu žádný ohled. A dne 31. května 2005 se tato slova naplnila, když Krajský úřad potvrdil stavební povolení, které ve prospěch NEMAK vydal mostecký stavební úřad. Podklady pro rozhodnutí o rozšíření NEMAKu přitom stejně jako v první etapě byly Nejvyšším správním soudem za nezákonné označené postupy správních orgánů při vydávání souhlasu s odnětím půdy ze zemědělského půdního fondu či souhlasu se zásahem do krajinného rázu.
Nezákonnému rozšiřování NEMAKu se rodina soukromého zemědělce Rajtera a právníci EPS brání žalobami podanými ke Krajskému soudu v Ústí nad Labem. Přitom to byl právě tento soud, který již v první etapě NEMAKu rozhodoval nezákonně a Nejvyšší správní soud proto musel jeho rozhodnutí zrušit. V moci soudu je bezprostředně hrozícímu rozšiřování NEMAKu zabránit: k tomuto účelu slouží instituty předběžného opatření nebo přiznání odkladného účinku žalobě.
Spor o NEMAK se postupně stal jedním z nejznámějších případů kontroverzního působení nadnárodních společností v České republice. Podle EPS kauzu charakterizuje bezohledný postup nadnárodní korporace, nezákonný postup státních orgánů včetně Ministerstva životního prostředí, které jí v tomto přístupu napomáhají, a velká liknavost při rozhodování soudů.
Spor o Nemak se stal známou mediální kauzou a také dokonce námětem fotografického cyklu „Příběh sedláka Rajtera - od kolektivizace ke globalizaci“ fotografa Ibry Ibrahimoviče. Ten za tento cyklus fotografií získal hlavní cenu - Křišťálové oko - 9. ročníku domácí soutěže novinářské fotografie Czech Press Photo 2003 i první cenu v kategorii „Každodenní život“.