Ministryně Součková nechce, aby české ženy rodily doma
7. 11. 2002 - PRAHA [Econnect]
„Porody doma matkám sice zakázat nemůžu, ale udělám vše, co je v mé pravomoci, abych to zamezila,“ potvrdila týdeníku Respekt ministryně Součková, která se zároveň s tím domnívá, že „by bylo nesprávné nevyužít kapacit nemocnic, které poskytují tu nejkvalifikovanější péči.“ S tím nesouhlasí například Česká asociace porodních asistentek (ČAPA), podle které se ročně v České republice rozhodne doma porodit okolo 60 žen. I když se jedná opravdu o velice malou skupinu žen, je nutné vzít tento požadavek žen v úvahu a legislativně se k ní postavit. A právě to je možná problém.
V současné době porod doma nehradí ani jedna pojišťovna, sehnat gynekologa, který by byl ochotný se zapojit do porodu doma, je problém a porodních asistentek, které jsou ochotny vést domácí porod je v celé republice pouze asi pět. Kdo pak vyřídí dítěti narozenému doma rodný list, nebo zaplatí sanitku při případných porodních komplikacích, je také záhadou.
Podle předsedkyně České asociace porodních asistentek (ČAPA) Ivany Königsmarkové, která sama asistovala zatím u 11 porodů doma, porod opravdu není jednoduchou záležitostí. „Hodně záleží na psychické pohodě ženy a té lze dosáhnout na bezpečném místě – doma.“ Odpůrci domácích porodů však argumentují tím, že v případě, že žena rodí například v osmém patře panelového domu, je obtížné jí poskytnout okamžitou pomoc. To je také jeden z hlavních argumentů ministryně Součkové: „Máme dost nemocnic, tak proč podstupovat doma zbytečné riziko?“
ČAPA, APERIO a HAM (Hnutí za aktivní mateřství) však zastávají zcela odlišný názor. Ten také podpořil loňský průzkum agentury STEM, který ukázal že 45% dotázaných českých žen by chtělo mít možnost volby porodů doma. Podle výzkumu STEM, jehož zadavatelem bylo hnutí APERIO, by 25% českých žen chtělo rodit jinde než v porodnici. Ne nezbytně doma, ale třeba v porodních domech, které fungují v řadě zemí Evropské unie (Holandsko, Německo, Dánsko Belgie, Švýcarsko, Francie). Žena, která se rozhodne porodit své dítě v porodním domě, rodí v civilním prostředí za individuální péče porodní asistentky a lékaře, který je u porodu k dispozici v případě komplikací.
S ohledem na chystaný vstup ČR do EU však zákon v podobě, v jaké jej
předkládá ministryně Součková vládě k posouzení, nemá dlouhodobě šanci. Podle
informací týdeníku Respekt evropská legislativa vymezuje podmínky porodů doma a
uzákoňuje právo každé ženy na informaci a svobodnou volbu. Takže i když
zmiňovaný návrh zákona je v souladu s připomínkami českých lékařů, kteří jsou
proti, rozhodně neprojde při vstupu ČR do EU. V této chvíli záleží na vládě, zda
návrh zákona podpoří a předá jej k projednání parlamentu, nebo zda si uvědomí
rizika, která jsou s takovým návrhem spojená.
Renata Škrobálková