|
|
25. 2. 2002 - Děti Země si kvůli dálnici D8 stěžují na ústecký Krajský úřadPRAHA [Děti Země] -
Podnět Dětí Země na prověření zákonnosti územního rozhodnutí pro úsek dálnice D8 přes Krušné hory, který v říjnu 2000 vydal okresní úřad v Ústí nad Labem, byl Krajským úřadem Ústeckého kraje odložen jako neodůvodněný. S tímto postupem se však Děti Země nehodlají smířit, a proto na úřad poslaly stížnost na Ministerstvo pro místní rozvoj.
::životní prostředí, regionální rozvoj::
21. 2. 2002 - Koncert pro Nové HeřminovyOSTRAVA [Arnika] -
Koncertem Vojtěcha a Ireny Havlových 1. března 2002 v 17 hodin v bruntálském Open House zahajuje sdružení ARNIKA Ostrava sérii kulturních akcí pro Nové Heřminovy. ARNIKA chce tímto způsobem poukázat na problémy obce, ležící na místě plánované protipovodňové přehrady a podpořit mnoho zdejších obyvatel, kteří se stavbou nádrže nesouhlasí.
::životní prostředí, regionální rozvoj::
14. 2. 2002 - Výstavba dálnice D3 zahájena tam, kde je zbytečnáTÁBOR [Arnika] -
Dnes byla severně od Tábora zahájena výstavba prvních čtyř kilometrů dálnice D3. Zahájení však paradoxně začíná pracemi na úseku, který dopravní problémy silnice I/3 nijak nezlepší - začne se rozšiřováním již dvoupruhového úseku Stoklasná Lhota - Čekanice, který dnes ani zdaleka není dopravně vytížený. Zahájení stavby tak ze všeho nejvíce připomíná populistické předvolební gesto.
::životní prostředí, regionální rozvoj::
1. 2. 2002 - Přehrada v Nových Heřminovech nevyřeší protipovodňovou ochranuNové Heřminovy [Sdružení Voda v krajině] -
Potřeba najít co nejefektivnější a pro obyvatele regionu co nejvýhodnější protipovodňová opatření v povodí řeky Opavy přivedla zástupce obcí, občanů a neziskových organizací na Bruntálsku k založení občanského sdružení, které od dnešního pomůže jejich představy uskutečňovat. Plánovanou výstavbu přehrady v Nových Heřminovech podle nich takovým řešením není.
::životní prostředí, regionální rozvoj::
25. 1. 2002 - Na Slovensku vznikla Platforma mimovládnych rozvojových organizáciíSlovensko [ChangeNet] -
Na ustanovujúcej členskej schôdzi včera vznikla slovenská platforma mimovládnych rozvojových organizácií (MVRO). Platforma mimovládnych rozvojových organizácií je neformálne zoskupenie rozvojových a humanitárnych mimovládnych organizácií, ktoré majú záujem spolupracovať v oblasti zahraničnej rozvojovej a humanitárnej pomoci a spolupráce.
::sociální oblast, regionální rozvoj, občanský sektor::
23. 1. 2002 - Pochybnosti Dětí Země o dálnici D8 přes Krušné horyBrno [Klub za udržitelnou dopravu] -
Krajský úřad v Ústí nad Labem řeší platnost územního rozhodnutí: Už více než měsíc leží na odboru územního plánování a stavebního řádu Krajského úřadu v Ústí nad Labem podnět Dětí Země, které v něm z právních důvodů požadují zrušení územního rozhodnutí pro příhraniční úsek dálnice D8. Územní rozhodnutí vydal v říjnu 2000 odbor regionálního rozvoje Okresního úřadu v Ústí nad Labem a je tedy nutné rozhodnout, zda při tom neporušil zákon.
::regionální rozvoj, životní prostředí::
21. 12. 2001 - 10 let po Riu: Transformace od centrálně plánované ekonomiky k trvale udržitelnému rozvoji?Praha [Econnect/Ústav pro ekopolitiku] -
Projet "10 let po Riu" koordinovaný Ústavem pro ekopolitiku přichází s prvními výsledky. Zveřejněny byly první dvě zprávy (slovenská a polská), které hodnotí nakolik jednotlivé země visegradské čtyřky naplňují závazky přijaté na Summitu Země v Rio de Janeiru (1992). Česká a maďarská zpráva mají být publikovány do poloviny ledna 2002. Tyto národní zprávy budou předány vládám, jsou ale zároveň i přípravou na nadcházející Mezinárodní konferenci o trvale udržitelném rozvoji v Johannesburgu 2002.
::regionální rozvoj, životní prostředí::
20. 12. 2001 - ČR a EU: Přišel čas změny prioritPraha [Ústav pro ekopolitiku] -
Společnost Gabal Analysis & Consulting a Ústav pro ekopolitiku o.p.s. zveřejnily kritickou analýzu stavu příprav ČR na vstup do EU pod názvem Česká republika a Evropská unie: Přišel čas změny priorit - od vyjednávání ke členství. Podle autorů dokumentu se přípravy na vstup omezují na pouhé přijímání zákonů, budování institucí a formální uzavírání kapitol. Opomíjeno je uvádění norem do praxe, podceněna je úloha regionální a místní samosprávy a existují vážné obavy, že nedokážeme efektivně využívat finanční podporu evropských fondů. Ve třetí kapitole se analýza věnuje specielně oblasti životního prostředí a vývoji naší environmentální politiky. V závěru se autoři zamýšlí jak překonat uzavřenost a formálnost příprav na vstup do EU ve prospěch skutečné modernizace země.
::životní prostředí, regionální rozvoj, lidská práva::
19. 12. 2001 - Občanská sdružení varují před motocyklovou šestidenní soutěží Enduro 2002Liberec [Děti Země] -
Zástupci deseti ekologických občanských sdružení z Liberce a Jablonce n. Nisou se sešli k diskusi o záměru pořádání motocyklové šestidenní na území Libereckého kraje. Ze závěru této diskuse vyplynul nesouhlas s pořádáním akce tohoto typu v libereckém regionu i nespokojenost s dosavadním průběhem příprav a projednávání tohoto záměru.
::životní prostředí, regionální rozvoj::
15. 12. 2001 - Národní strategie udržitelného rozvoje ČRPraha [CŽP UK] -
Centrum pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy zveřejnilo návrh Národní strategie udržitelného rozvoje ČR. Materiál je jedním z výstupů projektu UNDP "K udržitelnému rozvoji České republiky: vytváření podmínek", který v roce 1997 zadalo Ministerstvo zahraničních věcí ČR. Návrh Strategie lze získat v tištěné podobě na CŽP UK nebo v elektronické podobě na www stránkách projektu. S případnými připomínkami se lze obrátit na odbor strategií Ministerstva životního prostředí, na RNDr. Jiřího Bendla.
::životní prostředí, regionální rozvoj::
26. 11. 2001 - Opatření v krajině představují pro region velkou šanciBruntál [Arnika Ostrava] -
S přesvědčením, že protipovodňovou ochranu lze řešit nejen stavbami přehrad, ale především tzv. opatřeními v krajině, se v pátek 23. listopadu rozešli účastníci dvoudenní konference "Voda v krajině". Opatření v krajině mají nejen preventivní protipovodňový efekt, ale podporují i rozvoj regionu, obnovu lesů a krajiny a nevynucují si vystěhování sídel. V povodí Opavy je v současnosti naopak prosazována stavba retenční nádrže v Nových Heřminovech.
::životní prostředí, regionální rozvoj::
9. 11. 2001 - Regionální dobrovolnické týdny v ChrudimiChrudim [INEX] -
Při příležitosti Mezinárodního roku dobrovolníků vyhlášenéhoOrganizací spojených národů na rok 2001 uspořádalo v ChrudimiSdružení dobrovolných aktivit INEX Regionální dobrovolnické týdny.První z nich začíná v pondělí 12.11. otevřením výstavy "Vyčnívají zřady?" věnované jednak prezentaci neziskových organizací z Chrudimi,které při své činnosti využívají pomoci dobrovolníků, jednakozřejmění samotného pojmu dobrovolnictví a dobrovolník.
::regionální rozvoj, sociální oblast, občanský sektor::
7. 11. 2001 - Hra na veřejné projednáníBrno [Brněnský dopravní klub] -
Ve čtvrtek 8. listopadu se od 10:00 v Brně bude konat veřejné projednání dokumentace EIA (posouzení vlivu na životní prostředí) konceptu územního plánu velkého územního celku Brněnského regionu. Občanská sdružení sdružená v Brněnském dopravním kruhu mají vůči obsahu dokumentu i postupu jeho projednání s veřejností vážné výhrady. Upozorňují, že projednání je pouze hrou na komunikaci s veřejností, neboť je načasováno na desátou hodinu dopolední, kdy je většina občanů v zaměstnání.
::životní prostředí, regionální rozvoj::
24. 10. 2001 - Atlas obnovitelných zdrojů energieČeské Budějovice [Calla] -
Sdružení Calla buduje elektronický atlas, který mapuje využívání obnovitelných zdrojů energie v České republice. Najdete v něm údaje o malých vodních elektrárnách, větrných elektrárnách, zdrojích na bioplyn a biomasu a také o solárních systémech. Zmapován je zatím jen Jihočeský kraj, v brzké době budou ale přidány údaje z Krušnohoří a jižní Moravy a postupně i dalších regionů. Návštěvníci www stránek Atlasu mohou i sami vkládat nové zdroje a opravovat stavájíci data, pokud uvedené údaje již neodpovídají skutečnosti. Pokud tedy chcete přidat nový zdroj, který v databázi není, máte možnost!
::životní prostředí, regionální rozvoj::
7. 9. 2001 - Národní park znamená profit pro regionPraha [Hnutí DUHA] -
Důsledná ochrana národního parku na Šumavě přinese ekonomickou prosperitu horským obcím. Poukazuje na to nová analýza, kterou dnes vydalo Hnutí DUHA.
::životní prostředí, regionální rozvoj::
23. 8. 2001 - Prezident Havel si dnes prohlédl krajinu ohroženou dálnicí D3Praha [Děti Země] -
Dnes v dopoledních hodinách si prezident Václav Havel prohlédl některá místa ohrožená plánovanou výstavbou dálnice D3 Praha - Tábor - České Budějovice. Na závěr výjezdu, který se soustředil především na oblast Posázaví, se uskutečnila beseda za účasti zástupců státní správy, odpůrců dálnice i jejích zastánců. Prezident se v ní nepřiklonil ani na jednu stranu sporu, ale přiblížil svůj pohled na věc slovy: "Příroda vznikala statisíce let a my tu nejsme od toho, abychom ji za 20 let překopali. Jde o víc než jen jednu dálnici, jde o vztah člověka k Zemi."
::životní prostředí, regionální rozvoj::
19. 8. 2001 - Německý odborník říká: Region se bez vodních děl obejdeDěčín [Děti Země] -
Dr. Ernst Paul Döerfler z německé organizace BUND ukázal na příkladech z Německa možnosti k přírodě šetrného rozvoje regionu Labe. "V Německu prožívá nákladní lodní doprava trvalý pokles. Do budoucna má větší šance rozvoj osobní lodní dopravy. Nákladní doprava se podle německých výzkumů nemůže vyplatit u lodí s ponorem menším než 2,3 metru, což u českého Labe nepřipadá v úvahu. U investic do úprav vodních cest je spočítána ´návratnost´ 20 feniků z jedné investované marky za 80 let provozu," komentoval Dr. Döerfler plánovanou výstavbu vodních děl na konferenci uspořádané o víkendu v Děčíně.
::životní prostředí, regionální rozvoj::
7. 8. 2001 - Moštárna v Hostětíně bude napájena solární energiíHostětín [Veronica] -
Během pouhých tří dnů byl do střechy moštárny v Hostětíně nainstalován velkoplošný sluneční kolektor, který bude moštárnu zásobovat teplem a teplou vodou. Tento projekt je součástí programu "Slunce pro Bílé Karpaty", v rámci kterého jsou v Hostětíně k vidění kolektory na deseti domech a v regionu Bílých Karpat jich bylo osazeno již na čtyřicet.
::regionální rozvoj, životní prostředí::
30. 7. 2001 - O lidech s lidmiPraha [Veřejná správa, CpKP ČR a EastWest Institute Praha] -
Týdeník vlády ČR Veřejná správa, Centrum pro komunitní práci ČR(CpKP) a EastWest Institute Praha vyhlašují soutěž o nejlepší projekt zapojení občanů do místního rozvoje. Do soutěže se mohou přihlásit obce, města, městské části, mikroregiony, okresní úřady, krajské úřady a další instituce státní správy a samosprávy, které zorganizovaly zapojení občanů.
::regionální rozvoj::
18. 7. 2001 - Společné stanovisko obcí a ekologických organizací k situaci v NP ŠumavaMODRAVA/NOVÁ PEC [Hnutí DUHA] -
Většina šumavských obcí a ekologické organizace, které působí v tomto regionu, se shodly na společném stanovisku k situaci v Národním parku Šumava a k diskusi o připravovaném zákoně. Stanovisko shrnuje příčiny krize národního parku a navrhuje řešení. Zároveň se vyslovuje proti zmenšení národního parku a apeluje na poslance, aby přijali takové pozměňovací návrhy k zákonu, které zajistí důslednou ochranu unikátní přírody i prosperitu horských obcí.
::regionální rozvoj, životní prostředí::
|