Zákon o obchodování s emisemi ohrožují nebezpečné poslanecké návrhy a potyčky
4. 11. 2004 - PRAHA [Econnect / Hnutí Duha / CDE]
Ekologické organizace tak reagují také na ostrou polemiku mezi poslancem ČSSD Josefem Hojdarem a lidoveckým ministrem životního prostředí Liborem Ambrozkem v úterý ve sněmovně.
Ekologové varují především před třemi návrhy poslanců Tomáše Teplíka, Josefa Hojdara, Jaromíra Schlinga a Toma Zajíčka, které mají razantně změnit zákon o takzvaném obchodování s emisemi:
· Tomáš Teplík a Josef Hojdar navrhují převést důležité kompetence z ministerstva životního prostředí na resort průmyslu a obchodu. MPO by tak mělo odpovědnost za snižování znečištění, které přitom patří do pravomocí MŽP.
· Poslanci Hojdar, Teplík a Jaromír Schling žádají, aby důležitá rozhodnutí, kolik budou jednotlivé průmyslové podniky smět vypouštět exhalací, vznikala za zavřenými dveřmi. Znečišťovatelé by při těchto uzavřených jednáních měli mít zvláštní práva.
· Poslanci Schling, Hojdar, Teplík a Tom Zajíček také chtějí zrušit klauzuli, podle které podniky mají zisk z prodeje povolenek investovat do snižování znečištění. Tento bod má přitom průmysl motivovat k zavádění moderních, čistých technologií. Česká republika patří k evropským rekordmanům v exhalacích oxidu uhličitého a dokonce do druhé pětice nejhorších průmyslových států světa.
„Poslanci si musí uvědomit, že jejich úkolem je udělat něco s vysokými českými exhalacemi, nikoli na úkor občanů vést privátní války a prosazovat zájmy několika velkých znečišťovatelů,“ říká Vojtěch Kotecký z Hnutí DUHA.
Klára Sutlovičová z Centra pro dopravu a energetiku doplňuje: „Snaha poslanců Schlinga, Teplíka a Hojdara posílit v klíčovém zákoně na ochranu podnebí práva znečišťovatelů na úkor práv veřejnosti, nechť je dostatečným varováním pro všechny voliče. Tito poslanci si asi myslí, že voličům záleží na čistém vzduchu tak málo, jako jim samotným.“
Konkrétní množství povolenek pro ČR stanoví národní plán pro obchodování s emisemi - tzv. Národní alokační plán, který schvaluje vláda a Evropská komise. První plán pro nejbližší pětileté období byl vládou schválen na konci září s celkovým rekordním množstvím necelých 108 miliónů tun emisí. Podle ekologických organizací je však množství povolenek příliš vysoké a jeho výsledkem nebude žádné snížení znečišťování ovzduší skleníkovými plyny. ČR přitom už nyní – s 89 miliony tun emisí ročně patří mezi nejhorší znečišťovatele v Evropě.
Nyní Plán posuzuje Evropská komise. Pokud jej neschválí, celé kolo projednávání a schvalování vládou bude probíhat znovu. To by byla šance pro snížení plánovaného množství emisí v ČR a tedy našeho příspěvku ke změnám klimatu.