Výbor pro lidská práva registrované partnerství nepodpořil
19. 1. 2006 - PRAHA [Radio Praha]
Normu obhajoval mimo jiné senátor ODS Josef Pavlata, podle něhož zákon není o sexuální orientaci nebo praktikách. "Je přínosem pro menšinovou populaci, chránit menšinu je demokratické," uvedl. Připomněl, že zákon má zjednodušit život partnerům stejného pohlaví při jednání na úřadech, před soudy nebo v dědických záležitostech. Proti normě naopak hlasoval senátor za ODS Václav Roubíček, který však současně oznámil, že se konečného hlasování v Senátu nezúčastní, čímž normu nepřímo podpoří.
Chybět bude i další odpůrce normy Martin Mejstřík (za Cestu změny), podle něhož snahy homosexuálních a lesbických organizací tímto zákonem neskončí. "S tímto zákonem otevíráme cestu, která povede k rozmělnění hodnot euroamerické civilizace - klasické rodiny," varoval Mejstřík.
Zákon naproti tomu podpořil senátor a evangelický duchovní Zdeněk Bárta (za KDU-ČSL), který kladl důraz na přínos normy pro partnerství a toleranci. "Jako věřící člověk, jako farář jsem pro to, aby tento zákon byl schválen," uvedl. Většina církví je ale proti přijetí normy s poukazem na nenahraditelnost tradiční rodiny.
Na senátory se kvůli tomu nejnověji obrátila Česká evangelikální aliance, která sdružuje šest protestantských církví. "Přiznání veřejného statusu homosexuálnímu partnerství povede k nárůstu četnosti homosexuálního chování, sexuálního experimentování a ke společenské normalizaci dalších forem sexuality," varuje.
Zákon o registrovaném partnerství počítá s tím, že partneři by jej uzavírali prohlášením před matričním úřadem a zapisoval by se do občanského průkazu. Partnerům a partnerkám by norma mimo jiné zaručila nárok na informace o zdravotním stavu jejich protějšku a šanci dědit stejně jako manželé. Podobné normy platí v 11 evropských zemích. Česko by bylo prvním postkomunistickým státem, který by registrované partnerství uzákonil.