Brněnský magistrát podruhé prohrává spor o kácení dřevin
12. 7. 2012 - BRNO [Econnect/Děti Země]
„Rozsudek jsme očekávali, neboť nám bylo hodně divné, když magistrát společně s ÚMČ Brno-jih v roce 2009 odmítnul Správě železniční dopravní cesty, s. o., uložit náhradní výsadbu ve výši 11 milióny Kč za zlikvidované stromy pro stavbu odstavného nádraží,“ pochvaluje si rozsudek předseda Dětí Země Miroslav Patrik.
Spor o náhradní výsadbu se táhne ale již od roku 2007, kdy sice byla uložena, ale rozsudek krajského soudu z roku 2009 potvrdil názor Dětí Země, že to bylo nezákonně. Následně ÚMČ Brno-jih a brněnský magistrát náhradní výsadbu odmítly uložit. Tvrdily, že vykácením dřevin odpadl předmět řízení, takže ho zastavily. Tento postup ale krajský soud nyní a Nejvyšší správní soud již v únoru 2012 označily za nezákonný.
„Připadá nám to jako nějaké spolčení úředníků brněnského magistrátu s investory, kteří by tak ušetřili milióny korun za neprovedení kompenzace za způsobenou ekologickou újmu vykácením dřevin, což by se jistě každému líbilo, ačkoliv zákon říká jasně, že přiměřená výsadba dřevin je povinná,“ myslí si Patrik.
Za pravdu mu dává další rozsudek NSS z prosince 2011, který zamítl kasační stížnost brněnského magistrátu. Ten v ní mj. účelově tvrdil, že když krajský soud svým rozsudkem z března 2011 zrušil rozhodnutí o kácení borovic na ploše 1200 m2 a čtyř bříz na místě výstavby bytového domu a ubytovny v Brně-Líšni, tak nepřihlédl k tomu, že za již vykácené stromy nelze náhradní výsadbu v novém řízení uložit.
„Zda si tento nesmysl vymysleli úředníci na Ministerstvu životního prostředí nebo na brněnském magistrátu, nevíme. Nicméně doufáme, že do podzimu bude v novém řízení za výstavbu odstavného nádraží uložena SŽDC náhradní výsadba za 11 miliónů Kč a že tyto peníze se v jejím rozpočtu najdou,“ uzavírá Patrik.