Polidšťujeme budoucí právníky – 11. ročník Školy lidských práv
15. 2. 2010 - TÁBOR [Econnect]
Program Školy lidských práv se zaměřuje na témata, kterým se na právnických fakultách i v běžné právní praxi věnuje jen malá pozornost. Patří k nim např. práva pacientů, migrace, právní regulace činnosti nadnárodních korporací, právní mantinely práce policie, právo na informace, dostupnost právní pomoci apod. Jako novinku organizátoři letos zařadili blok o komunikačních dovednostech. Zvláštní pozornost věnují také profesní etice.
Výuka na Škole lidských práv probíhá interaktivní formou. Celkem 22 studentů tak bude mít při probírání konkrétních případů z praxe např. možnost vyzkoušet si v simulovaných soudních a správních řízeních roli soudce, státního zástupce, úředníka, starosty obce nebo advokáta.
Kromě předsedy Ústavního soudu letos jako hosté pozvání přijali brněnský advokát Tomáš Rašovský a zástupce občanského sdružení FOKUS Praha. Na týdenní vzdělávací kurz navazuje praxe absolventů v neziskových organizacích v rozsahu minimálně 70 hodin. Škola lidských práv tak přímo přispívá i ke zvýšení právních kapacit neziskového sektoru.
Škola lidských práv se koná již pojedenácté. Účastníci předchozích ročníků ji vždy hodnotili velmi kladně. O tom svědčí vyjádření, která se objevila v závěrečných dotaznících, např.:
· „Kdyby každá škola fungovala takhle, byla by radost do ní chodit. Pět let na fakultě mi nedalo ani zdaleka tolik, jako 5 dní tady s Vámi. Byla to špica.”
· „ŠLP byla výborná, programy měly vynikající úroveň a pro mne byly obrovským přínosem a hlavně inspirací pro další nejen profesní život.”
· „Super týden, člověk zjistí, jak věci, které se na fakultě vykládají jen teoreticky, vypadají v praxi. Zajímavá témata, kterým se fakultní výuka nevěnuje. Doporučím dál.“
Také organizátoři hodnotí uplynulých deset let projektu jako úspěšné. „Školou lidských práv prošlo od zahájení projektu v roce 1999 už více než 240 studentů. Věříme, že díky této zkušenosti nyní přistupují k ochraně lidských práv s větším porozuměním než předtím. Akce si mezi studenty vydobyla renomé, zájem o účast vždy minimálně dvojnásobně přesahuje kapacitu,“ vyzdvihl ředitel pořádající organizace, Mgr. Vítězslav Dohnal.
Současně však poukázal na nejistou budoucnost projektu: „Naši tradiční sponzoři se přesunuli do jiných regionů, podpora z EU pomalu končí, státní instituce tento typ akce nezajímá a účastnické poplatky náklady na konání týdenního akce zdaleka nepokryjí. Spoléháme proto zejména na přízeň těch, kteří měli možnost Školou lidských práv projít. Věříme také projekt zaměřený na odpovědný výkon právnických profesí by mohlo zaujmout některé soukromé sponzory.“