Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Obyvatelé Mezilesí obnovují stromy v krajině

20. 5. 2003 - BRNO [ Nadace Partnerství]

Obyvatelé mikroregionu Mezilesí ve středních Čechách se rozhodli, že obnoví původní ráz krajiny, ve které žijí. Společně s mladými lidmi z ekologického sdružení Area viva počátkem dubna vysázeli celkem 230 stromů. Do akce se zapojili obce Břístev, Kněžice, Dubečno, Chotěšice, Chroustov a Osek.

O tom, jaké byly začátky tohoto velkého, na etapy uskutečňovaného projektu, mi vyprávěla ředitelka sdružení Area viva Jana Lojková. „Prvním impulsem pro nás byl Strom života. Jde o podporu neziskových organizací a místních samospráv na výsadbu stromů v České republice.“ Věděli jsme, že stromy jsou užitečné z mnoha důvodů. Nejde jen o přeměnu oxidu uhličitého v kyslík, ale také o důležitý regulátor teploty a klimatu, snižování hluku v okolním prostředí a v neposlední řadě kořeny stromů zpevňují půdu. V místě uskutečňování projektu je navíc krajina silně poznamenaná intenzivním zemědělstvím a stromy zde pomáhají zabraňovat větrné erozi. Stromy v neposlední řadě plní také funkci krajinotvornou a estetickou.

„Přistěhovali jsme se s manželem do Dubečna asi před dvěma roky a od počátku nám v okolí chyběly stromy. Občas jsme poslouchali některé z místních, kteří vyprávěli o tom, jak krajina vypadala dříve. Na základě toho jsme se rozhodli prostřednictvím sdružení Area viva vypracovat strategii rozvoje mikroregionu Mezilesí a na základě analýzy současného stavu osídlení, výrobních možností, dopravy a krajinného prostředí navrhnout opatření zlepšující stávající podmínky,“ vysvětluje Jana Lojková. Ve spolupráci s obecním úřadem v Kněžicích začaly vznikat první plány na výsadbu stromů. Postupně se do projektu zapojily také další obce z okolí.

Nejdůležitější jsou aktivní občané

Sdružení pro ekologii a zemědělství Area viva vypracovalo na toto téma anketu s názvem Haló, haló! Máme stromů málo? Spolupracovali přitom s Milanem Kazdou, starostou Kněžic. V dotazníku se měli obyvatelé Kněžic, Oseku a Dubečna vyjádřit, jak jsou spokojeni s množstvím keřů a stromů v jednotlivých obcích a jak by měla podle jejich názoru krajina vypadat. V anketě měli místní také navrhnout, kde by jaké stromy chtěli mít a jestli jsou ochotni při výsadbě pomoci. „V prvním kole se vrátilo jen třicet dotazníků. Vzhledem k tomu, že jenom v Kněžicích dosahuje počet stálých obyvatel ke čtyřem stům, zdálo se nám to hodně málo.

Od Nadace Via jsme měli slíbenou podporu, ale součástí projektu bylo zapojení místních do výsadby stromů a společné plánovaní. Začali jsme tedy obcházet jednotlivé domy a diskutovat s lidmi. Nakonec se nám přece jenom podařilo získat ucelený obraz budoucího vzezření krajiny v našem bydlišti,“ vypráví Lojková. Její kolegyně k tomu dodává: „Teď už jsme docela sehraný tým. Někteří místní jsou opravdu rádi, že mají na svém pozemku nebo poli strom, a vzorně se o něj starají. Jiní pomáhají na obecním pozemku při jejich zalévání nebo stříhání. Je vidět, že mnoho lidí má o stromy opravdu zájem.“

Výsledkem je 230 nových stromů

Area viva se od počátku snažila vyjít ze zájmů a přání místních obyvatel. Společné plánování bylo zorganizováno prostřednictvím místního obecního úřadu, kde se všichni společně sešli, přemýšleli a do mapy zakreslovali budoucí plán výsadby. „Někdy bylo opravdu zajímavé pozorovat, jak se jednotlivé názory liší a jak se lidé začínají postupně probouzet z letargie a nezájmu o prostředí, ve kterém žijí,“ uvedla Jana Lojková. Podobné setkání se konalo i před další fází projektu letos na jaře.

Letos na jaře vysadili dobrovolníci celkem 230 stromů v celkové hodnotě 29 tisíc korun. Na stromy přispěla z programu Strom života Nadace Partnerství, akci sponzoroval také Fond místního rozvoje Nadace Via. Obce se podílely na výsadbě stromů nákupem ochranného pletiva, které bude stromky v místních podmínkách ochraňovat před hladovou zvěří. Dále obce zajistily opěrné kůly, jež budou stromky podpírat, dokud dostatečně nevyrostou a nezmohutní natolik, aby se staly neohroženou ozdobou krajiny v mikroregionu Mezilesí.


Jana Oborná

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz