Independent: Změny klimatu odnesou ti nejchudší
28. 3. 2006 - LONDÝN [Ecomonitor]
Vážné varování, obsažené v původně neveřejném dokumentu určeném britské vládě, přišlo několik dní před tím, než Tony Blair, jak se očekává, oznámí "ústup z pozice mezinárodního vůdce" v boji proti změnám klimatu. Britská vláda se rozhodla odložit průmyslu regulaci na emise skleníkových plynů, dokud si ostatní země EU nenastaví svoje vlastní limity, napsal Independent.
Neúprosná fakta o tom, jak změna klimatu ohrožuje třetí svět, představilo tento měsíc britské ministerstvo pro mezinárodní rozvoj. Zdůraznilo, že čtvrtina africké polulace žije v oblastech do 100 kilometrů od mořského pobřeží, a jak bude stoupat hladina oceánu, zvýší se počet Afričanů ohrožených mořem z jednoho milionu (v roce 1990) na 70 milionů (v roce 2080). V Indii stoupající teploty mohou snížit zemědělské výnosy až o čtvrtinu. "Změnou klimatu budou nejvíce trpět ti nejchudší, kteří jsou však za ni nejméně zodpovědní," řekl Independentu John Magragh z charitativní organizace Oxfam.
Ve vládní zprávě se dále píše, že 94% všech přírodních katastrof a 97% úmrtí způsobených přírodní katastrofou se stane v rozvojových zemích. Všechna práce organizací, které pomáhají vymýtit hladomor, zvýšit vzdělanost a usilují o rovnoprávnost pohlaví, přijdou vniveč. Například v indickém Biharu nebudou kvůli povodním fungovat po tři měsíce v roce školy. V Nikaragui se kvůli záplavám způsobeným hurikánem Mitch šestinásobně zvýšil počet onemocnění cholerou. Roční ekonomický růst Mosambiku se po cyklónu propadl z osmi na dvě procenta.
Citovaná zpráva byla sepsána pro posudek dopadu změny klimatu na ekonomiku. Zveřejněna byla na žádost BBC. Celý posudek má být hotov na podzim. Ekologičtí aktivisté nyní soustředí svou pozornost na úterý, kdy bude zveřejněn vládní program pro změny klimatu, napsal Independent. Mluvčí ministerstva životního prostředí řekl, že program obsahuje normy, které ovlivní každý sektor ekonomiky a prohlásil, že Británie má již nyní v boji s oteplováním klimatu nejlepší výsledky na světě.
Zprávu však s největší pravděpodobností environmentalisté podrobí kritice, protože neobsahuje žádné konkrétní cíle, jak emise oxidu uhličitého omezit. Takový je výsledek bitvy mezi ministryní životního prostředí, Margaret Beckettovou, která požadovala přísné normy, a ministrem obchodu Alanem Johnsonem, který varoval před důsledky ztráty konkurenceschopnosti britských firem.
Labouristický loňský volební program hlásil, že změna klimatu je "jednou z nejtěžších výzev, jakým svět čelí" a slíbil: "Nadále budeme celosvětovému boji proti globálnímu oteplování velet." Britské emise oxidu uhličitého, které se od roku 1900 snižovaly, jsou však nyní o tři procenta vyšší, než když Labouristé v roce 1997 přišli k moci, napsal deník Independent.
Podle článku Andyho McSmitha v deníku Independent ze dne 25. 3. 2006
Hanka Hermová