Novinář odsouzen na základě diskriminujícího zákona
19. 8. 2003 - PRAHA [Econnect]
- zadržováný obránce lidských práv Ruslan Šaripov (foto: Human Rights Watch) -
Na pět a půl roku vězení byl v Uzbekistánu minulý týden odsouzen nezávislý novinář a obránce lidských práv Ruslan Šaripov. Světové lidskoprávní organizace se proti jeho odsouzení bouří: je známo, že Šaripov dlouhodobě kritizoval korupci v řadách policistů a také porušování lidských práv v Uzbekistánu. Odsouzen byl navíc na základě částí trestního řádu, které by měl prezident Karimov podle lidskoprávních aktivistů definitivně zrušit.
Soudní proces probíhající za zavřenými dveřmi začal v Taškentu už 23. července. Provinění Ruslana Šaripova se mělo týkat porušení několika bodů uzbeckého trestního řádu: především článku 120, který trestá homosexuální styk, definovaný jako "společné uspokojení sexuálních potřeb muže s jiným mužem", třemi roky vězení. Poté, co byl v květnu tohoto roku zadržen, policie jej obvinila navíc z porušení článku 127 (zapojování neplnoletých do "antisociálního chování") a článku 128 (ten zakazuje sexuální vztahy s neplnoletými).
Mezinárodní organizace Human Rights Watch (HRW) informovala, že až do 8. srpna Šaripov odmítal všechna obvinění s tím, že jsou vykonstruovaná v záměru umlčet jej a zastavit jeho práci v oblasti lidských práv. Pak ale vydal písemné prohlášení, ve kterém se vzdává práva na obhájce, uvádí záměr přiznat se v případě všech obvinění a žádá, aby jeho matka jako jediná dosavadní vnější pozorovatelka celého procesu nebyla přítomna v soudní síni. Šaripov také nabídl, že bude veřejně žádat o milost u prezidenta Karimova, ministra vnitra a místní policie, a kromě toho odvolal veškeré články kritické k vládě, které napsal od roku 2001.
Náhlá změna vyvolává u obránců lidských práv podezření, že novinářovo prohlášení bylo vynucené, a upozorňují, že ve vazbě je vystaven dlouhodobému riziku psychického i fyzického týrání. "Ruslan Šaripov byl po léta přímým kritikem uzbecké vlády a v důsledku toho čelil trvalým výhrůžkám a obtěžování," upozorňuje Elizabeth Andersen, úřadující ředitelka divize HRW pro Evropu a střední Asii. "Nyní je souzen za zavřenými dveřmi kvůli obviněním, která se jeví politicky motivovanými a diskriminačními. Měl by být propuštěn a článek 120 trestního řádu by měl být zrušen," říká Elizabeth Andersen.
Organizace chce odsouzeného novináře podpořit i peticí adresovanou uzbeckému prezidentovi. V té HRW upozorňuje, že pozůstatky stalinské éry v trestním řádu porušují jak právo na ne-diskriminaci, tak právo na soukromí. K petici je možné připojit se i na internetu prostřednictvím on-line formuláře: ten je k dispozici na stránkách www.hrw.org.