Guardian: Ropné společnosti radí Bushovi ohledně Kjótského protokolu
14. 6. 2005 - LONDÝN [EkoList]
Rozhodnutí amerického prezidenta George Bushe nepodepsat Kjótský protokol bylo zčásti výsledkem nátlaku nejvlivnější ropné společnosti na světě ExxonMobilu a dalších průmyslníků, napsal deník Guardian s odvoláním na americké vládní materiály, do nichž se mu podařilo nahlédnout.
Jedná se o spisy z let 2001 - 2004 předávané zástupkyni ministra zahraničí Spojených států Paule Dobriansky. Tyto dokumenty, které se vynořily během návštěvy britského premiéra v Bílém domě před nadcházejícím zasedáním G8, posílily spekulace o tom, jak blízko k sobě mají americká vláda a zmíněná ropná společnost. Až do teď Exxon tvrdil, že americkou vládu v souvislosti s Kjótským protokolem nijak neovlivňoval. Podle těchto dokumentů, jež získala organizace Greenpeace, se však zdá, že to není pravda.
Dokumenty podle Guardianu odrážejí shodný názor firmy ExxonMobil a americké administrativy na to, že globální oteplování potřebuje více vědecké pozornosti a že náklady Kjótské dohody jsou neúnosné. Dále se v nich píše o přesvědčení firmy, že připojit se ke Kjótu by bylo neospravedlnitelně drastické a ukvapené.
ExxonMobil je oficiálně nejbohatší americkou společností a podle inkriminovaných dokumentů zastává společně s Bílým domem ohledně klimatických změn skeptický názor. Dalo se očekávat, že George Bush na svém postoji bude trvat i během úterního rozhovoru s Tonym Blairem, který prohlásil, že změna klimatu je "nejpalčivější téma, jemuž lidstvo čelí". "Prezident Bush řekl Blairovi, že se změny klimatu obává. Tyto dokumenty však odhalují, že politiku Bílého domu vytvářela nejvlivnější ropná společnost na světě. Politika této vlády ohledně změny klimatu je hrozbou pro lidstvo," řekl Guardianu Stephen Tindale, ředitel Greenpeace.
ExxonMobil nyní vydává miliony dolarů na reklamní kampaň s cílem ovlivnit před nadcházejícím zasedáním G8 politiky a byznysmeny v Británii a dalších pro-kjótských zemích, napsal deník Guardian.
Podle článku Johna Vidala v deníku Guardian ze dne 8. 6. 2005.
Hanka Hermová