Stromy před Lidlem stále nejsou v bezpečí
3. 4. 2006 - PRAHA [Econnect]
V roce 2003 se stala společnost Lidl středem pozornosti v souvislosti s nelegálním kácením stromů na devíti místech České republiky. Od té doby sice dostála svému závazku na výsadbu destinásobku tehdy pokácených stromů, ale problémy se objevují minimálně na dalších čtyřech místech.
Kladno
Pozorně sledovaná kauza (alespoň v regionálních médiích) byla zřejmě tím nejmenším, k čemu před supermarkety Lidl došlo. Během stavebních prací v roce 2004 bylo nelegálně vymýceno několik desítek metrů čtverečních keřového porostu zlatého deště. Pravděpodobně to provedli stavební dělníci omylem, protože pás keřů navazoval na další úsek, kde bylo odstranění rozhodnutím úřadu povoleno. Tomu nasvědčuje i zjevná snaha o dohodu mezi městem a investorem, protože na místě byla například zachována vzrostlá borovice vytvořením neobvyklého výklenku v betonové opěrné zdi. Stavební firma dostala pokutu 15 000,- Kč a na její náklady byla provedena revitalizace keřů.
vymýcené před tímto bilbordem.
Lovosice
Řízení o odstranění dřevin probíhalo v roce 2004 a původně žádal investor o pokácení třiceti dvou stromů. Na základě připomínek základního článku svazu ochránců přírody a medializace (např. reportáž TV Nova) byl počet stromů určených ke skácení snížen na čtyři. Při prohlídce místa je těžké určit, jaké důvody vedly ke kácení tří jabloní. Přesně na místě vzrostlého topolu však stojí reklamní poutač Lidlu. Podle vyjádření šéfa expanze Vojtěcha Janíčka trvalo na odstranění stromů samo město Lovosice a jako náhradu si vyžádalo výsadbu japonských sakur. To však vyvrací referentka odboru životního prostředí Markéta Povová: "S požadavkem na kácení přišel Lidl a došlo k němu pouze kvůli stavbě supermarketu."
stál dříve topol.
Jičín
Dvacetimetrový dub pokáceli dva pracovníci firmy Betonstav, která v místě staví prodejny Lidl a Kaufland. Údajně k tomu došlo omylem 12. února 2006. Přestupkové řízení nyní vede Česká inspekce životního prostředí v Hradci Králové a podle vedoucího oddělení ochrany přírody Pavla Skřivana by mělo být ukončeno zhruba do měsíce. ČIŽP nemůže k probíhajícímu řízení poskytovat informace. Obecně hrozí za nedovolené pokácení stromu pokuta do 10 tisíc fyzické osobě a do půl milionu právnické osobě s tím, že řízení zatím není vedeno proti konkrétnímu viníkovi.
Lidl odmítá nést za tento případ odpovědnost a jeho zástupce Vojtěch Kastner tvrdí, že "firma Betonstav se musí ke škodě postavit čelem". Spolumajitel Betonstavu Jaroslav Třešňák však odmítá nést odpovědnost za své zaměstnance. Vysvětluje, že když jeho řidič udělá dopravní nehodu, také nebude platit škody on. Celý případ tak může teoreticky skončit udělením několikatisícové pokuty. Zaměstnanci prý strhl tříměsíční mzdu. To však může představovat maximálně hodnotu skáceného dřeva, o kterém ostatně nikdo neví, kde skončilo. Betonstav je podle Třešňákových slov ochoten provést náhradní výsadbu do výše 300 tisíc korun, což je pouze zlomek ekologické hodnoty poraženého stromu. S tím se bude těžko smiřovat jičínské sdružení Volše, které se účastnilo předchozích řízení a společně s odborem životního prostředí prosadilo změnu projektu tak, aby mohutný dub tvořil dominantu přestavěného území.
Rumburk
Nejméně přehledná je situace v Rumburku. Jisté je, že během stavby došlo k poškození dvou stromů, které byly na základě rozhodnutí místního odboru životního prostředí pokáceny. Občanské sdružení Děti Země jedná s Lidlem ohledně dodržování společné smlouvy z roku 2003, kde se firma zavázala k maximální ochraně stromů na svých pozemcích. Lidl Dětem Země naopak doložil stanovisko odboru životního prostředí, v němž se úředníci kladně vyjadřují k záměru Lidlu na přesazení stromů. Jak záležitost dopadla, však není jednoduché zjistit. Vedoucí OŽP Jiří Latislav odmítá poskytovat informace po telefonu, protože prý s tím má špatné zkušenosti. Nezbývá tedy, než podat písemnou žádost a čekat do vypršení lhůty, kterou na odpověď poskytuje zákon o právu na informace.