Evropská kontaktní skupina v ČR získala Zlatou hvězdu za přínos evropskému aktivnímu občanství
5. 10. 2006 - PRAHA / BRUSEL [Gita]
Oproti prvnímu ročníku, kdy ocenění Zlaté hvězdy bylo uděleno pouze tzv. twinnigovým projektům partnerské spolupráce měst a obcí z různých zemí EU, letos byla cena udělena poprvé rovněž za činnost a konkrétní projekty neziskových nevládních organizací zacílené na rozvoj občanské společnosti.
„Evropská unie potřebuje aktivní vztah s občany. Musíme vystavět evropskou veřejnou sféru – politickou, mediální i občanskou, vybudovat skutečnou lidskou infrastrukturu. Pro budoucí vývoj Evropy je nesmírně důležitá aktivita skutečných lidí v konkrétních oblastech,“ řekla v souvislosti s oceněnými projekty viceprezidentka Evropské komise Margot Walström.
Evropská komise vyhodnotila veškeré projekty tohoto typu, které v letech 2004 – 2005 finančně podpořila, a v kategorii neziskových organizací občanské společnosti udělila pět ocenění Zlatou hvězdou, z nichž jedno poputuje do České republiky za projekt EKS zaměřený na význam a vliv hodnot a spirituality žen z etnických menšin a migrantek pro budoucí vývoj multikulturní, tolerantní Evropy.
Margot Walström vyzdvihla v průběhu Fóra právě význam aktivit zaměřených na podporu evropské diverzity: „Evropská diverzita znamená, že hodnoty, které sdílíme, jsou mnohem důležitější než naše odlišnosti.“
Ke stejnému závěru dospelo na 60 žen z České republiky, Afghánistanu, Angoly, Běloruska, Kapverd, Čečny, Chile, Gruzie, Indie, Indonésie, Iranu, Keni, Kirgyzstánu, Maroka, Filipín, Surinamu, Ukrajiny, Uzbekistánu a zemí bývale Jugoslávie, které žijí v EU jako příslušníce etnických menšin, migrantky a uprchlice, jež se Evropské kontaktní skupině se podařilo aktivně zapojit do společné práce a diskuse o budoucnosti multikulturní Evropy.
Evropská kontaktní skupina v ČR v rámci svého projektu rovněž přiblížila ženám, jež žijí v jiných evropských zemích, zejména v Belgii a Holandsku, sociální systém a reálné podminky života menšin a migrantů i migrantek v České republice. Setkání příslušnic etnických menšin a migrantek ze západní Evropy a těch, které žijí v ČR, umožnilo hlubší analýzu diskriminačních postupů uřádů a institucí, s nimiž se tyto ženy napříč Evropou stále setkávájí. A především nabídla platformu pro překlenutí národnostních a naboženských odlišností, osobních setkání a reflexi vlastní příslušnosti těchto žen k evropské občanské společnosti.
Výsledkem projektu EKS je trojjazyčné Memorandum o migrantkách a ženách z etnických menšin, jež zahrnuje konkrétní doporučení pro EU a praktické tipy pro aktivisty, pracující v této oblasti na úrovní lokálních komunit. Eva Kavková, koordinátorka vítězného projektu říká: „To, že jsme získaly ocenění evropské Zlaté hvězdy, nás překvapilo o to víc, že se nejedná o klasickou soutěž. Evropská komise vycházela z vyhodnocení naší práce, aniž bychom o nějaké ocenění usilovaly či se hlásily do soutěže. Myslím, že velký význám má zejména skutečnost, že Evropská komise ocenila vesměs malé, lokální a přitom velmi konkrétní občanské aktivity. Co se týče našeho projektu, jsme především rády, že z těchto setkání v letech 2004 a 2005 vznikla inspirace pro další praci s migranty a migrantkami, cizinci a cizinkami v České republice. Na základě ohlasů jsme se rozhodli připravit projekt ušitý na mírů českým organizacím, jež usilují o zapojení migrantů a migrantek do místní společnosti, do lokálních komunit, kterým poskytneme zkušeností a dobrou praxi z Antverp a Londýna. Uvažujeme také o organizaci další ženské konference v roce 2008 ve Švédsku a zajímá nás nyní zejména v České republice zatím poměrně skryté téma životní reality nelegálních migrantů a migrantek, tzv. 'lidí bez dokladů'.“