|
|
15. 2. 1999 - Pražský magistrát dal za pravdu Dětem ZeměPraha [Děti Země] -
Odbor výstavby pražského magistrátu rozhodl, že firma McDonald´s stavbou reklamního pylonu u své restaurace v Divoké Šárce nedodržela platné zákony. Na tuto skutečnost již dříve upozorňovaly Děti Země.
::životní prostředí::
15. 2. 1999 - Osud parku v Košířích má v rukou Ministerstvo životního prostředíPraha [Děti Země] -
Ministerstvo životního prostředí má rozhodnout o odvolání investora výstavby bytového souboru "Terasy nad Smíchovem" proti rozhodnutí odboru životního prostředí Magistrátu hl. m. Prahy, který nesouhlasil se zásahem do části parku Košíře-Motol. Jedná se o jeden z více případů výstavby na Praze 5, která má nahradit zeleň v přírodním parku Košíře-Motol a představuje tak jeho vážné ohrožení.
::životní prostředí::
12. 2. 1999 - Plakát veseckého údolí pro ministra KužvartaLiberec [Děti Země] -
Ač se to může zdát absurdní, příroda veseckého údolí je stále ještě ohrožovaná záměrem vystavět zde přehradu a na ni navazující rekreační a zábavní areál firmou AKVA KB. Tato firma již nemá politickou, natož ekonomickou podporu politické reprezentace Liberce.Přesto se stále snaží pro svůj záměr získat u Ministerstva životního prostředí ČR výjimku z ochrany zvláště chráněných druhů živočichů a rostlin vyskytujících se v zátopovém území (nutnou podle zákona č. 114/92 Sb., o ochrane prirody a krajiny).
::životní prostředí::
11. 2. 1999 - Předseda Přátel přírody nabízí ústeckému senátorovi jednání o D8Ústí nad Labem [Přátelé přírody] -
Předseda ekologické organizace Přátelé přírody - Občanská společnost Marian Páleník zve ústeckého senátora Doubravu otevřeným dopisem na jednání o řešení dopravních problémů ústeckého okresu, na němž ho chce seznámit s návrhem ekologických organizací na řešení problému dopravního spojení Čech a Saska.
::životní prostředí::
11. 2. 1999 - Greenpeace kritizuje MZe za nezájem o geneticky modifikované plodinyPraha [Greenpeace ČR] -
Česká pobočka Greenpeace dnes kritizovala Ministerstvo zemědělství za přístup k mezinárodním jednáním o geneticky modifikovaných organizmech. Ministerstvo totiž náhle odvolalo vyslání svého delegáta na důležitou mezinárodní konferenci, kde se dotváří pravidla o používání geneticky pozměněných plodin (viz. Protokol o biologické bezpečnosti), ačkoliv složení delegace na svém pondělním zasedání schválila česká vláda. Greenpeace vyzvalo ministra zemědělství, aby urychleně zjednal nápravu a delegáta na jednání vyslal. Neurčitá vyjednávací pozice České republiky a současné složení české delegace vysílané na mezinárodní konferenci totiž zavdávají vážné důvody k obavám.
::životní prostředí::
10. 2. 1999 - Pozvánka do Bratislavy - "Zelenú Bratislave"Bratislava [Greenpeace SR] -
Ochranárske organizácie Bratislavy Vás pozývajú na podujatie "Zelenú Bratislave".
::životní prostředí::
10. 2. 1999 - VýstavaPraha [Univerzita Karlova] -
Ve výstavních prostorách Karolina byla dnes zahájena výstava "Kolumbie: botanická expedice" pořádaná společně rektorátem UK a velvyslanectvím Kolumbie v Praze. Kolumbijské ministerstvo zahraničních věcí zde ukazuje na fotografiích neobyčejnou botanickou rozmanitost tohoto latinskoamerického státu, kde rozlišují botanikové osm typů rostlinných formací.
::životní prostředí::
10. 2. 1999 - "Postrčí" ministr Kužvart integrovaný registr znečištění prostředí (PRTR)?Plzeň [Plzeňská ekologická nadace] -
Zástupci nevládního fóra pro PRTR se obrátili na ministra životního prostředí RNDr. Miloše Kužvarta (ČSSD) dopisem, v němž jej upozorňují na pomaloupřípravu ČR pro zavedení integrovaného registru znečištění prostředí PRTR (příprava ČR začala již v roce 1994 a odpovědnost za ni nese odbor ekologických rizik a monitoringu MŽP ČR). Za Nevládní fórum pro PRTR dopis podepsali Ondřej Velek (Nadace Partnerstvi) Jindřich Petrlík (Děti Země) a Miroslav Šuta (Plzeňská ekologická nadace).
::životní prostředí::
9. 2. 1999 - Přežijí zelené plíce Prahy 5?Praha [Děti Země] -
Na území přírodního parku Košíře - Motol v Praze 5 nebo v jeho bezprostřední blízkosti je plánována výstavba několika obytných souborů. Pokud by byly všechny tyto stavby realizovány, způsobilo by to faktickou likvidaci "zelených plic" Prahy 5.
::životní prostředí::
9. 2. 1999 - Jak funguje zákon o informacíchPraha [EkoList] -
Od 1. července 1998 platí u nás zákon č. 123/1998 Sb., podle kterého by neměl být problém dostat se k informacím o životním prostředí. Je tomu tak doopravdy, nebo jenom na papíře? O malý test se v rámci své diplomové práce "Právo nainformace o životním prostředí před rokem 1989 a dnes" pokusila studentka Vyšší odborné školy informačních služeb Milada Podpěrová. O závěr její práce se budu opírat v následujícím článku.
::životní prostředí::
8. 2. 1999 - DUHA zažaluje střet zájmůPraha [EkoList] -
Ve spolupráci s pořadem Nedej se! vám přinášíme názory exministra Martina Bursíka a Jana Beránka z Hnutí DUHA na nejnovější vývoj kolem JETE.
::životní prostředí::
8. 2. 1999 - Vezmeme život do svých rukou?Plzeň [Plzeňská ekologická nadace] -
Vernisáží v mázhausu plzeňské radnice (nám. Republiky 1) bude v pondělí 8. února v 17 hodin zahájena výstava "Vezměme život do svých rukou". Výstavu pořádají v rámci akce "30 dnů pro neziskový sektor" Plzeňská ekologická nadace a Centrum neziskových organizací Plzeň. Výstava potrvá do 19. února. Zahrnuje představení 10 ekologických neziskových organizací a soubor barevných fotografií "Apltraum Auto" (Auto - noční můra) zapůjčený německým Goethe Institutem.
::životní prostředí::
7. 2. 1999 - STUŽ k návrhu věcného záměru nového zákona o vodáchPraha [STUŽ] -
Naše Společnost pro trvale udržitelný život (STUŽ) dostala návrh věcného záměru nového zákona o vodách z ledna 1999 (dále jen "Návrh") jen na vědomí. Pro závažnost řešené problematiky pokládáme za nutné vyjádřit se k tomuto Návrhu, byť do dalšího projednávání jsme měli, zvláště pro nevládní dobrovolnou organizaci, naprosto nedostačující čas deseti dnů.
::životní prostředí::
4. 2. 1999 - OZVĚNY EKOFILMU'98Praha [STUŽ] -
Společnost pro trvale udržitelný život, Ministerstvo životního prostředí a Open Society Fund pořádají ve dnech 23.- 25. února 1999 kině EVALD akci nazvanou OZVĚNY EKOFILMU'98 - promítání pořadů z 24. ročníku mezinárodního festivalu EKOFILM'98.
::životní prostředí::
4. 2. 1999 - Bude Česká republika podporovat smrtící geny?Praha [Greenpeace] -
Greenpeace dnes vyzvalo ministra životního prostředí Miloše Kužvarta (ČSSD), aby zajistil, že na nadcházejícím jednání mezinárodní konference o biologické bezpečnosti v kolumbijské Cartageně nebude česká delegace hájit zisky nadnárodních biotechnologickěch koncernů, ale suverénní práva České republiky chránit své občany a životní prostředí.
::životní prostředí::
3. 2. 1999 - Ozvěny EKOFILMU´98 v PrazePraha [STUŽ] -
Promítání pořadů z 24. ročníku mezinárodního festivalu EKOFILM´98, který se konal 7. - 11. října 1998 v Českém Krumlově.
::životní prostředí::
2. 2. 1999 - Libor Ambrozek: ODS proti parkuPraha [EkoList] -
EkoList přináší komentář Libora Ambrozka, poslance KDU-ČSL, k jednání Sněmovny o návrhu Zákona o vyhlášení Národního parku České Švýcarsko.
::životní prostředí::
2. 2. 1999 - Zahájení 7.ročníku ankety o titul Ropák rokuBrno [Děti Země] -
Děti Země vyhlašují již 7.ročník ankety o titul "Ropák roku" a 4.ročník ankety o "Zelenou perlu roku". Návrhy kandidátů na ropáka i autorů antiekologických výroků může na adresu Dětí Země (Jakubské nám. 7, 602 00 Brno, tel./fax 05-42221743) zaslat do 22.3.1999 kdokoli.
::životní prostředí::
1. 2. 1999 - Emisní limity platí už měsícPraha [EkoList] -
Od začátku ledna platí nové emisní limity pro látky znečišťující ovzduší. Je veřejným tajemstvím, že například armáda je neplní. Změní se někdy tento stav?
::životní prostředí::
1. 2. 1999 - ČSOP: Podpořte vznik velké varianty národního parkuPraha [ČSOP] -
V současné době projednává Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky návrh zákona o vyhlášení Národního parku České Švýcarsko. Vyhlášení národního parku představuje završení mnohaletého úsilí odborné i laické veřejnosti, profesionálních a amatérských ochránců přírody i lesníků o existenci "českého protějšku" k Národnímu parku Saské Švýcarsko. Území tohoto čtvrtého českého národního parku patří k unikátním a geomorfologicky nejcennějším oblastem Evropy. Na velké ploše se zde nacházejí původní ekosystémy, zejména v méně přístupných oblastech.
::životní prostředí::
|