Festival integrace Slunce představí divadlo pro neslyšící
29. 4. 2005 - PRAHA [Econnect]
Dramatizaci Kytice Karla Jaromíra Erbena představí v pondělí 2. května v 19:30 hod v pražském Paláci Akropolis unikátní brněnské Divadlo Neslyším, které je složené pouze z hluchoněmých herců. Kytice od K. J. Erbena, kterou divadlo představí pražským divákům vůbec poprvé, je sbírkou překrásných a dramatických příběhů. Představení se uskuteční v rámci 11. ročníku Festivalu integrace Slunce.
„Těžištěm příběhů „Polednice“, „Vrba“ a „ Vodník“ je vztah matky a dítěte, který prochází různými proměnami. V dnešním světě je tento vztah, vzhledem k časté časové vytíženosti matek, čím dál náročnější. Divadlo Neslyším tyto příběhy jevištně zpracovalo ve formě vizuální fantazie s důrazem na emoce, které matky prožívají. Důležitým scénickým prvkem inscenace je akvárium plné vody, ve kterém se odehrávají některé scény z „Vodníka“,“ říká Hana Kubáčková z Paláce Akropolis.
Soubor Divadla Neslyším byl založen v listopadu roku 1997 absolventy Janáčkovy akademie múzických umění v Brně v oboru Výchovná dramatika pro Neslyšící. Divadlo převzalo do repertoáru některé inscenace nastudované prof. Zojou Mikotovou na DIFA JAMU, těžiště je v přípravě vlastních inscenací. Dnes je Divadlo Neslyším samostatným profesionálním divadlem.
Divadlo Neslyším hraje od svého založení pro děti, mládež i dospělé - slyšící i neslyšící, postižené i ostatní, u nás i v zahraničí, zkrátka bez bariér. Zúčastnilo se již mnoha tuzemských i zahraničních divadelních festivalů, za svoji práci dostalo již několik významných ocenění (např. na mezinárodním festivalu Cie Imagerie v Bruselu 1997).
Divadlo si vypracovalo svůj osobitý styl volně navazující na jevištní experimenty 60. a 70. let, které dále rozvíjí. V inscenacích je zdůrazněna vizuální složka, práce se symboly, významnou úlohu hraje také hudba. Šíře vyjádření sahá od vizuální poezie až po převyprávění konkrétních příběhů. Nemalou úlohu hraje také využití znakového jazyka, který je přetransformován do jevištní podoby s výraznou symbolikou a přesahem do tanečních umění.
Samotný Festival integrace Slunce se letos uskuteční v době od 2. do 7. května, přičemž jeho podzimní část se bude konat v termínu od 7. do 13. listopadu 2005. Poprvé má ve svém názvu mezinárodní, protože se jej na podzim zúčastní i zahraniční vystupující. Tradičně se koná v bezbariérovém prostoru pražského Paláce Akropolis.
„Festival vznikl z potřeby scházet se a vzájemně si ukázat vlastní dovednosti, zejména z oblasti kultury lidí všech věkových kategorií - ať už se zdravotním postižením či bez něj, minoritní skupiny obyvatel nevyjímaje. Důvodem byla skutečnost, že v dřívějších dobách nebylo běžné denně potkávat lidi s nějakým postižením. Umění a kultura se proto stává prostředkem ke vzájemnému chápání a odbourávání bariér mezi lidmi,“ říká Vlasta Rydlová z organizace Sukus, která festival pořádá.
Jarní část - hlavně dopolední programy mají ukázat dovednosti mladší populace od dětí z mateřských škol, přes žáky základních a speciálních škol až po studenty. Podzimní část tvoří kromě dopoledních vystoupení i večerní koncerty a divadelní představení. Zde se kromě amatérských souborů představují i profesionálové. Na všechny programy mají zdravotně postižení vstup zdarma.