Dobročinná aukce vín - vinaři z jižní Moravy podporují vznik nové komunitní nadace
21. 11. 2007 - PRAHA [Econnect/Nadace VIA]
Do aukce darovali nejkvalitnější vína ze svých sklepů a sbírek vinaři z Břeclavska a Hodonínska. Mezi draženými lahvemi jsou vína slámová, ledová i archivní. Nejstarší víno je z roku 1979.
Dobročinná aukce proběhne 27. listopadu 2007 v historických sálech hotelu Mandarin Oriental a její výtěžek bude rozdělen rovným dílem mezi Nadaci VIA a občanské sdružení Echo Moravia. Poslouží tak podpoře dobročinných projektů, které přinášejí prospěch lidem jak v Čechách, tak na Moravě.
„Přáli bychom si, aby se na této benefiční akci sešli jak naši příznivci a dárci, tak milovníci a sběratelé dobrých vín, neboť jsme od moravských vinařů získali darem mnohé sběratelské skvosty. Výtěžek z aukce nám do budoucna pomůže podpořit více neziskových organizací, které pečují o zdravé životní prostředí, pomáhají dětem a mládeži, obnovují drobné kulturní památky, či se starají o věci veřejné,“ řekl Jiří Bárta, ředitel Nadace VIA.
„Aukce v Praze poslouží také jako prezentace břeclavského a hodonínského regionu, poctivé práce tamních vinařů a jako představení v Česku nového konceptu komunitních nadací. Peníze, které dražbou získáme, přidáme na konto vznikající komunitní nadace pro Břeclavsko a Hodonínsko,“ dodává Zlata Maděřičová, předsedkyně sdružení Echo Moravia.
Nadace VIA i sdružení Echo Moravia jsou členy Asociace komunitních nadací. Koncept komunitních nadací není zatím v Česku příliš známý, ale v USA i v evropských zemích jsou komunitní nadace velmi rozšířené. Obvykle se jejich práce soustředí na určité město či region – místní komunitu. V této komunitě pak pracují s dárci a mecenáši a podporují místní neziskové organizace, které připívají ke zlepšení života místních lidí ve všech tematických oblastech daného regionu: od vzdělávání, přes komunitní sociální služby, kulturu, životní prostředí atd.
Jejich činnost není svázána s jedním tématem, např. s pomocí dětem či hendikepovaným nebo ochranou životního prostředí, jak jsme zvyklí u nás, ale věnují se celkovému rozvoji místa, kde působí. Ve správních radách komunitních nadací většinou zasedají významní představitelé regionu a vytvářejí prostor pro spolupráci mezi místní správou, podnikateli, vzdělávacími institucemi, neziskovými a společenskými organizacemi a místními občany.