Po ptačích územích ČR vyhlásí další chráněná stanoviště
28. 4. 2004 - PRAHA [Radio Praha]
Mezi chráněná stanoviště budou patřit například horské louky, květnaté bučiny, ale například i kostelní věže, kde žijí vzácní netopýři. Významnější z nich vyhlásí nařízením vláda, další budou spadat do kompetence krajů a obcí. Může se jednat například i o jednu malou louku, kde roste chráněná rostlina. Zhruba desetinu z těchto stanovišť, která leží na jižní Moravě, už ministerstvo s vlastníky projednalo. Jednání o zbytku území úřad teprve čekají v příštích měsících.
Seznam území pošle stát do Bruselu, po jeho schválení bude muset do šesti let zajistit jejich ochranu. Ta bude spočívat v úpravě stylu hospodaření. I v tomto případě stejně jako u ptačích územích stát vlastníkům újmu nahradí kompenzacemi.
Na mapování evropsky významných lokalit pracovalo čtyři roky na tisíc lidí. Shromažďovali informace o 74 živočišných a 40 rostlinných druzích. V případě, že vlastníci a kraje s vyhlášením některých lokalit souhlasit nebudou, bude podle Ambrozka na politickém rozhodnutí, zda jim stát ustoupí. "Vybírali jsme ty nejvýznamnější stanoviště, takže v případě nesouhlasu můžeme navrhnout jinou variantu," řekl Ambrozek.
S největším odporem při vyhlašování ptačích území se ministerstvo setkalo v posledních měsících v Jihočeském kraji. Zákon, díky němuž bude moct být Natura pro ptačí území vyhlášena, po dlouhých peripetiích v Poslanecké sněmovně vychází ve Sbírce zákonů. První desítku z 41 návrhů ptačích území v nejbližší době předloží ministerstvo k vyhlášení vládě, u dalších zhruba deseti už vypořádalo připomínky krajů. S Jihočechy se dosud na přesných hranicích lokalit nedohodlo.