Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > komentáře
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Názory, komentáře, publicistika

Vybrat29. 9. 2005 - Hořická radnice získala ocenění, které jí právem náleží

Jakub Kašpar
O své anabázi s naprosto marným pokusem o získání informací, které vedly městskou radu a zastupitelstvo v Hořicích v Podkrkonoší k rozhodnutí prodat pozemky ve velmi lukrativní poloze, bezprostředně vedle hořického náměstí, pro výstavbu supermarketu Lidl, jsem na těchto stránkách psal zhruba před měsícem. Ani dosud jsem žádné z požadovaných informací od starosty Ladislava Vrby, ani od města jako instituce, nedostal. ... Příběh hořického Lidlu a radnice, zablokované vůči jakémukoli pokusu o komunikaci, však zaujal organizátory soutěže Otevřeno X Zavřeno. Naše město a pan starosta se v ní umístili na „skvělém“ druhém místě, ovšem v negativní kategorii Zavřeno.
 

Vybrat31. 8. 2005 - Povinnosti bez hranic

Milena Černá, e-Informační Bulletin SKOK
Všude, kde se začne diskutovat o právech člověka, dojde se brzy k povinnostem a závazkům. Na jedné straně práva, na druhé povinnosti, na jedné straně nositelé odpovědnosti za dodržování práv, na druhé straně jejich narušitelé.
 

Vybrat21. 8. 2005 - Techno rebelové: Vznik techno scény a její vliv na českou alternativní kulturu

Luboš Pavleček a kolektiv
"Techno rebelové jsou, ať už si to uvědomují nebo ne, aktéry Třetí vlny. Nebudou mizet, ale bude jich přibývat. Jsou stejně relevantní součástí přechodu do nové civilizační fáze jako mise na Venuši, skvělé počítače, objevy v biologii či pátrání v hlubinách oceánu." A. Toffler - The Third Wave (1980) - Alvin Toffler je jeden z nejuznávanějších amerických intelektuálů a prominentních světových futurologů. Autor knih Válka a antiválka a trilogie Šok z budoucnosti, Třetí vlna a Změna moci.
 

Vybrat17. 8. 2005 - Hořice - město, které rádo rozhoduje, ale nerado o tom mluví

Jakub Kašpar
Hořice v Podkrkonoší jsou městem, o kterém už asi většina čtenářů někdy slyšela. Alespoň Hořické trubičky zná asi každý. Mnozí jistě také slyšeli o „Městě kamenné krásy“ či motocyklových závodech „300 zatáček Gustava Havla“.
 

Vybrat1. 8. 2005 - CzechTek a paragrafy

Helena Svatošová
Stručný právní rozbor a výklad legálnosti CzechTeku, oprávnění a legálnosti policejní akce a přehled, jak se lze právně bránit. Autorka je právnička sdružení Iuridicum remedium.
 

Vybrat1. 8. 2005 - Bůh džihádu?

Lubor Kysučan
"(...) Po londýnských atentátech smí policie v Británii, historicky jedné z nejliberálnějších zemí světa, podezřelé ze sebevražedných útoků bez výstrahy střílet do hlavy. O nic lepší není ani to, co zaznívá z úst významných lidí formujících veřejné mínění. Málokdy v tak krátké době tolik chytrých lidí proneslo tolik hloupostí – někteří politologové bez skrupulí zjevně hovoří o nutnosti bojovat s islámem, prezident Klaus srovnává ideu multikulturalismu s totalitními ideologiemi a navrhuje omezit migraci, byvší ředitel nejprestižnějšího českého vědeckého vydavatelství tvrdí, že islám je na rozdíl od západní civilizace kolektivistický a nezná pojem individuálního svědomí."
 

Vybrat13. 7. 2005 - Současně proti chudobě i terorismu

Ondřej Císař
Hospodářská krize 30. let 20. století vyprodukovala masu extrémně chudých lidí. Právě na nich stavěl nacismus. V podobné situaci jsou dnes milióny lidí po celém světě. A právě na jejich pocitu vyloučení staví terorismus. Naposledy uhodil ve čtvrtek 7. července, kdy se extrémní chudoba dostala na jednání skupiny G 8 ve skotském Gleneagles.
 

Vybrat13. 7. 2005 - Volný obchod z donucení Africe nepomůže

Martin Konečný
Chudoba a stagnace Afriky je považována za největší tragédii naší doby. Evropský přístup k Africe a řadě dalších chudým zemím však stále trpí podivnou schizofrenií: na jedné straně je upřímná snaha zvýšit rozvojovou pomoc a zmírnit chudobu, na straně druhé agresivní tlak na otevření trhů nejchudších zemí evropským vývozům. Jednou rukou Africe pomáháme, druhou rukou ji tlačíme ke zdi. Snad nejmarkantnější ukázkou jsou tzv. Dohody o hospodářském partnerství (EPA), které Evropská unie právě projednává se skupinou 79 afrických, karibských a tichomořských států (ACP). Jelikož náš stát už rok nese spoluodpovědnost za evropskou obchodní politiku - a zároveň odpovídá za efektivnost rozvojové pomoci placené českými daňovými poplatníky – stává se toto téma nanejvýš aktuálním i pro nás.
 

Vybrat16. 6. 2005 - Trochu jiný prezident

Tracey Wheatly
Tvrzení „jiná politika je možná“ získává po maďarských prezidentských volbách nový význam. Lászlo Sólyom, první „občanský kandidát“ na hlavu státu v historii země, dosti nečekaně volební klání vyhrál.
 

Vybrat31. 5. 2005 - Koho chrání stát?

Lubor Kysučan
Kdyby posádka marťanů z nadhledu své kosmické lodi nezaujatě sledovala dění v Česku letošního prvního května, pomyslela by si o naší zemi své. Pohrobci a obdivovatelé dvou totalitních ideologií, které v uplynulém století připravily o život desítky miliónů lidí (z toho tisíce i v naší vlastní zemi) a jedna z nich dosud šíří nesvobodu a hlad od Kuby až po Severní Koreu, si uspořádali své srazy pod ochranou policie demokratického státu, zatímco jejich nenásilní odpůrci byli toutéž policií z místa těchto čarodějnických sabatů vycházejících z nejnižších pater lidské společnosti nevybíravým způsobem vytlačeni.
 

Vybrat19. 5. 2005 - Václav Klaus se bojí občanů

Jarmila Johnová
Václav Klaus nepřekvapil. Ani ve svém článku Nový úkol pro Radu Evropy se nezapomněl otřít o občanské iniciativy. Tvrdí v něm, že v minulosti byl nositelem potlačování demokracie stát a strádal tím občan, zatímco v současnosti demokracii ohrožují nevládní organizace, radikální hnutí za lidská práva, agresivní ekologismus, projevy politického korektismu a umělý multikulturalismus. Nevím, odkud se bere nechuť, nedůvěra a odpor Václava Klause vůči občanským aktivitám nezávislým na státu, jsem však přesvědčena, že se, pokud jde o jejich roli, mýlí.
 

Vybrat10. 5. 2005 - Režisér Mareček v dokumentu Zdroj naslouchá globálním výzvám

Štěpánka Matúšková
Nestává se příliš často, že by u nás vznikl dokument, který by svou perspektivou dalece překračoval hranice této země. Film Martina Marečka nazvaný Zdroj, uvedený v premiéře na festivalu Jeden svět, zahleděnost české kotliny překonává hned ve dvojím smyslu – prostorovém a mentálním. Režisér se rozhodl zpracovat téma porušování lidských práv ve vzdáleném Ázerbájdžánu, o němž je přesvědčen, že je děsivě blízké.
 

stránka   Předchozí | 1 | .. | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | .. | 9 | Další

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Zpravodajství Econnectu

EU finančně podpořila Evropská komise a Ministerstvo životního prostředí. Za obsah odpovídá občanské sdružení Econnect.

Tipy Econnectu pro oblast Lidská práva

Lidská práva v katalogu odkazů občanské společnosti KORMIDLO.cz
Infoservis společnosti Člověk v tísni
Infoservis
Migrace on line - vše o mezinárodní migraci
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz