Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > komentáře
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Názory, komentáře, publicistika

Vybrat29. 9. 2004 - Snaha poničit Prahu další magistrálou pokračuje

Petr Kužvart
Dvě občanská sdružení zaměřená na ochranu životního prostředí se právě odvolala proti stavebnímu povolení na kolosální “dálniční” křižovatku, jež by se měla budovat v Praze 6, v severním předpolí Strahovského tunelu. Proč tak učinila? Vydané povolení je nezákonné a nesprávné. Jde o typický příklad politického a úřednického selhání při ochraně veřejných zájmů, zjevně ve prospěch výstavby důležité části obchodně zajímavého, ale dopravně a environmentálně zhoubného a finančně nesmírně náročného “dálničního” průrazu centrem města.
 

Vybrat27. 9. 2004 - Americká justice a spravedlnost v Guantánamo Bay

Sam Zarifi, Human Rights Watch
Vojenský tribunál konající se na americké vojenské základně Guantánamo je napůl soud a napůl fraška. Zástupci armády účastnící se procesu zjevně činí maximum, avšak je vidět, že je stojí značné úsilí smysluplně pracovat ve zbytečně komplikovaném a špatném systému, který jim byl podstrčen s politickými záměry, nikoliv kvůli sjednání spravedlnosti. Nikdo přesně nevěděl, co se bude dít či jak reagovat od okamžiku, kdy my jako pozorovatelé pro lidská práva jsme se zde ocitli, abychom vykonávali svoji práci. Nevěděl to ani vojenský soudce, který několikrát složil svojí hlavu do dlaní, jako kdyby sám chtěl uniknout z tohoto místa.
 

Vybrat14. 9. 2004 - Fahrenheit 11/9: Která část vašeho těla je nejošklivější?

Tomáš Tetiva
„Která část vašeho těla je nejošklivější? Někteří říkají, že váš nos. Jiní, že palce u nohou. Ale já si myslím, že to je vaše mysl. Řekl bych, že to je vaše mysl…“ Takhle charakterizoval před více než pětatřiceti lety legendární průkopník rockové avantgardy Frank Zappa na své proslulé konceptuální desce We´re Only In It For The Money americké konzervativce a s mrazivou přesností a vtipem sobě vlastním popsal politické a sociální vření ve Spojených státech na konci šedesátých let. Škoda, že už Frank Zappa není mezi námi. Natočil by dnes další skvělou desku, anebo by tváří v tvář nekompetentnosti Bushovy administrativy rovnou kandidoval na post prezidenta?
 

Vybrat30. 8. 2004 - Prodává Setuza (ne)legálně geneticky manipulovaný olej také na Slovensku?

František Malý
Ústecká Setuza, která dominuje českému trhu s jedlými oleji vsadila na riskantní kartu, když se rozhodla propašovat na pulty obchodů olej z geneticky manipulované (GM) sóji. V Evropě se zatím našlo jen minimum firem, které by se odhodlaly k podobně riskantnímu kroku. A jak se zdá, Setuze tohle rozhodnutí přináší samé trable.
 

Vybrat26. 8. 2004 - V Praze se zprovozňuje součást zhoubného dopravního řešení - tunely Mrázovka

Petr Kužvart
Dnes jsou pro veřejnost zprovozňovány „tunely Mrázovka“ na Smíchově v Praze 5. Jde o mohutný a mimořádně nákladný soubor dopravních staveb, jež svým umístěním i kapacitou znamená další krok k vybudování obdoby neslavně proslulé „severojižní magistrály“ – tentokrát na opačném, levém břehu Vltavy. Zprovoznění této velkokapacitní a pro řidiče atraktivní stavby bude mít za následek intenzívní zátěž městského centra další dopravou, včetně tranzitní. Jde o špatné a zhoubné řešení, jež jsme si byli nuceni my všichni ze svých daní zaplatit a jehož škodlivé dopady v budoucnu bohužel poneseme. Způsob prosazení stavby vypovídá hodně i o poměrech, ve kterých jsme nuceni žít.
 

Vybrat19. 8. 2004 - Matka všech protiválečných hnutí

Naomi Kleinová , No Logo
Ve filmu Fahrenheit 9/11 je pozoruhodná scéna, ve které Lila Lipscombová mluví s protiválečným aktivistou před Bílým domem o smrti jejího 26ti letého syna v Iráku. Kolemjdoucí proválečná sympatizantka jí zaslechne a říká: „Je to všechno jenom divadlo!“ Paní Lipscombová se otočí k ženě, její hlas se třese hněvem a říká: „Takhle o mém synovi nemluvte. Byl zabit 2. dubna v Karbale. To není divadlo. Můj syn je mrtev.“ Potom odchází a pláče: „Potřebuji svého syna.“
 

Vybrat12. 7. 2004 - Netolerantní tolerance aneb jak nebudovat multikulturní společnost

Lubor Kysučan
Když jsem se po dětství stráveném v komunismu poprvé dostal na Západ, nebyl jsem ani tak fascinován plnými supermarkety či pouhou skutečností, že zde nevládne jediná strana a tajná policie, ale především nádhernou pestrostí společnosti. Na rozdíl od socialistické šedi ukázněných proletářů a konzumentů přídělového blahobytu, kde už i pouhé dlouhé vlasy budily podezření, mohl člověk na ulicích západních měst potkat lidi z celého světa, nejvšemožnějších životních stylů a kultur, jeptišky i hipíky, somráky, pankáče a uhlazené byznysmeny, středostavovské pány v bílých límečcích i nekonformní pouliční muzikanty a malíře, kazatele a aktivisty nejrůznějších proudů.
 

Vybrat19. 5. 2004 - Utáhnou nás zase ekonomičtí pragmatici na vařené nudli?

Josef Štogr, Občanské noviny
Tu a tam se diskutuje o detailní formulaci toho kterého zákona, ale připravovaná rekodifikace - nový občanský zákoník - je doposud mimo sféru veřejného zájmu. Věcný záměr nového občanského zákoníku byl dávno projednán, návrh paragrafového znění visí na internetu, zpracovatelé prý nejsou nijak uzavřeni vůči připomínkám... Návrh neskrývá snahu vykonávat dozor, ambice státu přivlastnit si rozhodování o obecné prospěšnosti. Jak je možné, že nikdo neprotestuje? Jak je možné, že tohle nechává v klidu všechny organizace obhajující lidská práva? Cožpak nikomu nevadí do očí bijící absurdita toho, že na základě použitého přístupu nemohou být uznány za obecně prospěšné např. okrašlovací spolky, pokud si od nich nikdo nic neobjedná?
 

Vybrat17. 5. 2004 - K novelizaci § 70 zákona č. 114/1992 - stručně o dopadech novely a co s tím dělat

Petr Kužvart
Novela zákona o ochraně přírody a krajiny, která platí od 1. května 2004, obsahuje mimo mnoha jiných změn také novelu § 70, který stanoví podmínky účasti občanských sdružení ve správních řízeních. Právník Petr Kužvart v následujícím komentáři reaguje na obavy občanských sdružení o možné problémy s podáváním žádostí na úřadech a tedy s možností omezování účasti veřejnosti v řízeních. Poskytuje vysvětlení, co lze nyní zřejmě na úřadech očekávat a jak postupovat. Součástí je i vzor nové žádosti o informování o zahajovaných řízeních dle nového znění paragrafu 70.
 

Vybrat9. 3. 2004 - Dánské Christianii hrozí konec

Steve Swann, BBC
Ukrytý stranou vedle jedné nenápadné ulice asi kilometr od centra Kodaně leží vchod do Christianie. Jméno osady je vyryté do dřevěného návěstí, jež visí mezi dvěma totemovými kůly. Když pod ním procházím, informuje mě nápis, že opuštím území Evropské unie. Vkročil jsem do takzvaného svobodného státu, jehož pacifistické tradice v této době bojují o přežití.
 

Vybrat12. 1. 2004 - Projev Václava Havla při převzetí Mírové ceny Máhátmy Gándhího

Václav Havel
"... Všichni víme, jak nezvratně ničí naše civilizace ovzduší, jak vykolejuje celou planetu z jejího stovky tisíc let se ustalujícího způsobu existence, jak bezhlavě drancuje její nerostné zdroje, jak svým zbrklým samospádem - aniž chce a aniž musí - prohlubuje ohromné sociální propasti mezi svými jednotlivými okruhy, jak tupě unifikuje život národů a kultur, velmi nenápadně jim všem nabízejíc tytéž svůdné a zároveň ničivé životní způsoby. ..."
 

Vybrat2. 1. 2004 - Proč by nás i Vás měla zajímat Stockholmská úmluva

Jindřich Petrlík, Arnika
Žijeme-li svůj každodenní život, zákony nás většinou začnou zajímat až v momentě, kdy se nás bezprostředně dotýkají. Mezinárodní úmluvy jsou na tom ještě hůře, většinou se nám zdá, že jde o záležitost vysoké politiky na hony vzdálenou a neužitečnou pro každodenní život. Pokud se potýkáte s nějakým problémem, který se týká životního prostředí ve vašem okolí, pak vězte, že by vás právě mezinárodní úmluvy měly nadmíru zajímat. Už proto, že jsou ještě nad českými zákony a často proto pokrokovější. Stockholmská úmluva by nám mohla pomoci zbavit se řady problémů se znečištěním životního prostředí v České republice...
 

stránka   Předchozí | 1 | .. | 6 | 7 | 8 | 9 | Další

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Zpravodajství Econnectu

EU finančně podpořila Evropská komise a Ministerstvo životního prostředí. Za obsah odpovídá občanské sdružení Econnect.

Tipy Econnectu pro oblast Lidská práva

Lidská práva v katalogu odkazů občanské společnosti KORMIDLO.cz
Infoservis společnosti Člověk v tísni
Infoservis
Migrace on line - vše o mezinárodní migraci
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz