Tiskové zprávy NNO
Kvalitním a promyšleným zateplením staršího domu lze ušetřit výraznou část nákladů za energie. Důležitá je důkladná příprava a promyšlený postup. Určitě se vyplatí poradit se s odborníky.
::životní prostředí::
Objevem století lze bez nadsázky označit nález středověké wroclavské vlašské knihy. Rukopis plný alchymie přepisuje dějiny Krkonoš, ale také Jeseníků, Jizerských a Lužických hor. Kniha Cesty Vlachů, která právě vychází, čtenářům představuje tento jedinečný nález. Autoři – Pavel Zahradník a Otto Štemberka – připravili nejenom překlad hlavních pasáží kodexu, ale i uvedení do středověké alchymie, pojednání o hledačích – Vlaších a Benátčanech a zasvěcení do dávných magických obřadů, používání tajemné symboliky a bezmála nadpřirozených schopností prvních prospektorů.
::životní prostředí::
V Chráněné krajinné oblasti Lužické hory vznikla na jaře 2020 nelegální stavba. Dva roky po zveřejnění celé kauzy Hnutím DUHA a výzvě k odstranění stavby Správou CHKO Lužické hory, je srub stále na místě. Jeho stavebník opakovaně žádá stavební úřad v České Kamenici o dodatečnou legalizaci objektu, ačkoliv ten už jednou řízení pro nedodání potřebných povolení zastavil. Podle Hnutí DUHA Šelmy by měl úřad v souladu se zákonem další snahy o legalizaci nepovolené stavby v chráněném území ukončit a stavebníkovi nařídit její odstranění.
::životní prostředí::
Organizace FSC ČR dnes zveřejnila videospoty ke kampani “Mysli na lesy”, která se věnuje udržitelnému lesnímu hospodaření v obecních a městských lesích a upozorňuje také na problematiku postupující klimatické změny. Kampaň letos svou účastí podpořili dvě významné herecké osobnosti a to Jana Plodková a Václav Neužil.
::životní prostředí::
Dobrovolníci a dobrovolnice v Brně včera a dnes celý den renovují stará okna v budovách ženského vzdělávacího spolku Vesna na ulici Údolní. Okna izolují pomocí silikonových profilů vkládaných do frézovaných drážek, čímž se sníží spotřeba energie na vytápění a omezuje rosení skel. Akce probíhá v rámci kampaně Energie lidem [1], v níž spojily síly nevládní organizace a hnutí z oblasti sociální politiky, péče, energetiky a ochrany životního prostředí, aby pomáhaly lidem v krizové situaci letošní zimy a prosazovaly systémová řešení pro dostupné a energeticky efektivní bydlení. Spolek Vesna pomáhá rodinám v nouzi, od konce února také těm, které vyhnala do Česka ruská agrese proti Ukrajině.
::životní prostředí::
Zvyšování cen energie, stabilita dodávek a energetické úspory, to jsou témata, která v současné době zaujímají první místa ve sledovanosti a čtenosti v médiích. Zástupci Jihočeského kraje a Spolkové země Horní Rakousko se 30. listopadu sešli v Trhových Svinech, aby si vyměnili informace a své zkušenosti s tím, jak jednotlivé země řeší současnou energetickou situaci, jaká opatření se zavádějí a s jakým účinkem a jaké jsou možnosti a cesty k efektivnějšímu využívání energie a zvýšenému využívání domácích obnovitelných zdrojů.
::::
Ekologický spolek, věnující se ochraně životního prostředí, pravidelně informuje občany jihočeských měst o rizicích a nevýhodách využívání jaderné energie a poukazuje na jiné, čistší a méně rizikové možnosti výroby elektřiny v ČR.
Tentokrát se v maskách Mikuláše a čerta zaměřil spolek OIŽP v rámci své informační akce na občany Českých Budějovic.
::životní prostředí::
V letošním roce se do úklidů zapojilo téměř 200 000 dobrovolníků, kteří během 4 687 akcí uklidili 2 730 tun odpadů, uvedli u příležitosti Mezinárodního dne dobrovolníků organizátoři akce Ukliďme Česko.
::životní prostředí::
V září letošního roku uspořádal Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti odbornou konferenci pod názvem „Lesnická hydrologie – věda a praxe 2022“ zaměřenou na přenos poznatků vědy a výzkumu do lesnické praxe. V centru zájmu přítomných odborníků stálo zejména téma velkoplošných holin po kůrovcové kalamitě a jejich vliv na vodní režim, ale také význam lesů v oběhu vody a tvorbě klimatu v regionálním i nadregionálním měřítku a vliv lesa na kvalitu a kvantitu vody v extrémních i běžných hydrometeorologických situacích. Vybrali jsme pro vás několik zajímavých informací, které na konferenci zazněly.
::životní prostředí::
Studie Energetická chudoba a její řešení [1], kterou dnes společně zveřejňují Hnutí DUHA, Platforma pro sociální bydlení a iniciativa Za bydlení mapuje rozsah energetické chudoby, identifikuje její systémové příčiny, specificky ohrožené skupiny obyvatel a možná řešení.
::životní prostředí::
Komentář lesnického odborníka Jaromíra Bláhy k informaci Hospodářských novin, podle které se novým ředitelem státního podniku Lesy ČR stane Dalibor Šafařík: https://archiv.hn.cz/c1-67143280-ministr-predstavi-nejvyssiho-statniho-lesnika-hn-prinaseji-jmeno-i-reakce-expertu
::životní prostředí::
Spory o novou podobu autorského práva se táhnou řadu let od procesu přijímání autorskoprávní směrnice, přes českou transpoziční úpravu připravenou ministerstvem kultury v minulém volebním období, která nijak nepřispívala k vyjasnění řady vágních bodů, až po úpravu schválenou v poslanecké sněmovně s několika pozměňovacími návrhy z dílny Pirátů, které přispěly k jasnosti právní úpravy pro autory, poskytovatele služeb i uživatele, jakož i k vyvážené ochraně jejich práv. Nyní novela míří do Senátu a bude důležité, aby pozitivní změny prošly i na jeho půdě.
::občanský sektor::
Půda má zásadní význam pro výživu a stabilitu lesních porostů. Její vznik je velmi pomalý, jeden centimetr půdy se tvoří až sto let. V posledních přibližně 150–200 letech dochází působením průmyslových imisí k významnému narušování a poškozování lesního prostředí včetně půdy.
V lesích Česka převažují silně kyselé a středně kyselé půdy, ve kterých jsou nízké až velmi nízké koncentrace hlavních živin (vápník, hořčík, draslík, fosfor), především ve svrchní minerální půdě, a to až do hloubky 40 cm.
::životní prostředí::
Spolky s námitkami uspěly třikrát na Ústecku a jednou na Liberecku
::životní prostředí::
|

Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz
- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -
Zpravodajství Econnectu
 finančně
podpořila Evropská komise a Ministerstvo životního prostředí. Za obsah
odpovídá občanské sdružení Econnect.

* Lidská práva * Sociální rozvoj a pomoc * Životní prostředí * Globalizace a udržitelný rozvoj * Kultura * Lidé a společnost * Neziskový sektor
www.kormidlo.cz
vytisknout
|