Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Nerovnosti rostou mezi lidmi i státy, varuje OSN

25. 8. 2005
-red- [Econnect / UNIC Prague] -


Přestože v určité části světa dochází v posledních letech k nevídanému ekonomickému růstu a zlepšování životní úrovně, ve větší zbývající části se potýkají s chudobou a nerovností. Upozorňuje na to aktuální Zpráva o sociální situaci ve světě. Tu dnes zveřejnila Organizace spojených národů.

Zpráva se zaměřuje na problematiku formální a neformální ekonomiky, prohlubování rozdílů mezi vyučenými a nevyučenými dělníky, na otázku růstu nevyrovnanosti ve zdravotní péči, vzdělání a příležitostech k účasti na sociálním, ekonomickém a politickém životě. Zpráva upozorňuje na to, že globalizace je doprovázena růstem nerovnosti mezi zeměmi i mezi lidmi uvnitř jednotlivých států; celosvětovým problémem zůstává nezaměstnanost, v poslední době zejména nezaměstnanost mezi mladými lidmi.

OSN upozorňuje také na to, že miliony lidí zůstávají na hranici extrémní chudoby, přestože mají zaměstnání. Ve světě roste nerovnost v přístupu ke zdravotní péči a vzdělání, přitom násilí má často kořeny právě v nerovnosti. Další ze závěrů je konstatování, že často jsou z rozhodovacích procesů ve společnosti. cela vyloučeni lidé s postižením, starší osoby, mládež a původní obyvatelstvo.

Zpráva o sociální situaci ve světě navrhuje, aby nevyrovnanost světa v důsledku globalizace byla řešena rovnoměrnějším rozdělováním výnosů globální ekonomiky. "Ruku v ruce s tím musí jít podpora demokracie," uvádí OSN. Musí být také posílena demokracie a právní řád, aby zejména marginalizované skupiny obyvatelstva měly rovnější přístup ke zdrojům a rozhodovacím procesům. K tomu je nutná zřetelná politická vůle.

OSN také připomíná, že vyrovnání sociálních nerovností ve světě je v zájmu odvrácení globálního konfliktu a násilí. Zvýšenou pozornost je podle zprávy nutné věnovat také rozšiřování příležitostí, zejména pro mladé, které povedou ke snižování nezaměstnanosti.

-red-

Nehoráznost - 26. 8. 2005 - Jan Blecha

Rovnoměrněji rozdělovat výnosy globální ekonomiky je naprostá bolševická nehoráznost. A dokumentuje to, proč OSN je organizace zcela nepotřebná a škodící.

Extrémně chudé státy jsou bez výjimky státy socialistické, komunistické, totalitní, tyranie a despocie. Žádný stát, kde je alespoň relativní svoboda jedince, chudý (kupodivu) není. Prostě a jednoduše: SOCIALISMUS v dlouhodobé perspektivě = mj. CHUDOBA. Komunismus = mj. chudoba. Totalita = mj. chudoba.

Jediná cesta, jak lze chudým státům pomoci, je nikoli další a další finanční a charitativní podpora jejich bolševických vládců, ale jejich svržení a likvidace.

ODPOVĚDĚT-

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

-

Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz