Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - kultura
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Forum 2000 zahájeno

16. 10. 2003
[Radio Praha] -


V debatách o rozporech, které rozdělují dnešní svět, je důležité, aby se lidé zaměřovali na věci, které je spojují. Řekl to ve čtvrtek bývalý český prezident Václav Havel, který spolu s někdejším jihoafrickým prezidentem Frederikem Willemem de Klerkem zahájil diskusní část letošního ročníku konference Forum 2000. Setkáváme se v poslední době s různými tématy, která rozdělují lidstvo, politiky a národy, řekl Havel. "O to důležitější je mluvit o věcech, které je mohou spojovat."

De Klerk připomněl téma konference - Mosty přes globální propasti - a za hlavní problém označil propast mezi bohatými a chudými. Jde o to, aby se úspěchy globalizace a všechny příležitosti, které přináší technologická exploze, dostaly i k lidem žijícím v chudobě, řekl bývalý jihoafrický prezident.

Koordinátorka generálního tajemníka OSN pro kampaň Rozvojové cíle tisíciletí Eveline Herfkensová se v úvodním projevu zaměřila na rozvojovou pomoc, která by měla být podle ní nejen rozsáhlejší, ale především lépe využitá. Stejně tak kritizovala výši zemědělských dotací v USA a v Evropě, která poškozuje zemědělství v rozvojových zemích. V USA jsou tyto dotace pětkrát větší než rozvojová pomoc, řekla Herfkensová, která ale současně ocenila příslib amerického prezidenta George Bushe zvýšit pomoc určenou na boj s AIDS.

Diskusní části Fora 2000 se účastní řada intelektuálů a představitelů z celého světa. Budou jednat o mezinárodním obchodu a zemědělství, odpovědnosti korporací, řešení zahraničního dluhu a globálních veřejných statcích. Na fóru v pátek vystoupí i bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová a evropský komisař Franz Fischler, v neděli se setkání různých světových církví zúčastní tibetský dalajlama.DISKUSE - KOMENTÁŘE:


-
Související odkazy
  • Konference Forum 2000
  • -

    Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
    Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
    Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz