Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > komentáře
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Desítky organizací vyzvaly Evropskou komisi k odstranění azylových nedostatků

28. 6. 2006 -, Radio Praha

Nevládní organizace ze 30 evropských zemí, včetně České republiky, vyzvaly v úterý Evropskou komisi, aby řešila "závažné nedostatky" společné evropské azylové politiky. Špatné je podle nich především ustanovení, podle kterého musejí uprchlíci požádat o azyl v první členské zemi Evropské unie. Země na vnějších hranicích EU údajně tento nápor nezvládají a imigranti jsou tak často vraceni do nedemokratických a pro ně nebezpečných zemí.

Organizace, mezi nimiž je i česká Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU) nebo Poradna pro uprchlíky (PPU), se obrátily otevřeným dopisem na komisaře pro justici a vnitřní věci Franka Frattiniho. Dopis je dostupný na www.ecre.org.

"Evropské státy se snaží vyhnout odpovědnosti za žadatele o azyl, a tím uprchlíky vystavují nebezpečí pronásledování," uvedl Peer Baneke, generální tajemník Evropské rady pro uprchlíky a exil (ECRE), která sdružuje 80 organizací na pomoc imigrantům. Unie by podle něj měla v budoucnu najít "spravedlivější, humánnější a fungující alternativu" své současné azylové politiky.

Takzvaná Dublinská úmluva o uprchlících podle zprávy ECRE nebere v potaz skutečnost, že šance na přiznání uprchlického statusu se v jednotlivých zemích EU velmi liší. Úmluva, jejímž cílem je zamezit tomu, aby uprchlíci žádali o azyl v několika státech, stanoví, že žádost o azyl vyřizuje první stát EU, na jehož území žadatel vstoupil.

Evropská rada pro uprchlíky a exil mimo jiné doporučuje, aby úřady v jednotlivých zemí zajistily "plnohodnotnou a řádnou azylovou proceduru" osobám přemístěným v rámci nařízení Dublin II. To stanoví, že imigranty lze vracet zpět do zemí, kudy do unie vstoupili. Rada v tomto směru rovněž vyzývá k lepšímu sjednocování rodin. Nezletilci bez doprovodu by podle ní měli být z působnosti Dublinu II vyňati.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

Související články

Informační partneři Zpravodajství ECN

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz