Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > komentáře
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Splňte sliby, připravte moderní energetickou koncepci

16. 12. 2011 - Daniel Vondrouš, Zelený kruh

Vážení pánové, Vaše koaliční vláda stojí před jedním ze svých nejvážnějších a nejvýznamnějších rozhodnutí. Možná již v příštím roce bude schvalovat návrh Státní energetické koncepce, který určí směr rozvoje české energetiky a do značné míry celého hospodářství na půl století dopředu. Příprava tohoto materiálu na Ministerstvu průmyslu a obchodu (MPO) probíhá velmi nestandardně. Nevalnou „kvalitu“ dosud připravených návrhů kritizuje odborná energetická veřejnost i ekologické organizace. Vyzýváme vás - jako předsedy politických stran, které tvoří vládní koalici – abyste se osobně zasadili o principiální změnu v přípravě tohoto pro naši zemi klíčového dokumentu.

Vítáme, že pan premiér minulý týden veřejně potvrdil, že vláda „…nepředloží žádný dokument, který by předpokládal prolomení územních limitů“ (MFD, 6.12.). V Koaliční smlouvě i v Programovém prohlášení vlády se zavazujete, že zachováte limity těžby hnědého uhlí a budete usilovat o jejich legislativní zajištění. Tento závazek si ale věcně příslušné MPO dosud vykládalo mylně. Ještě nedávno Martin Kuba tvrdil, že termín, který dostal na legislativní zajištění územních limitů, se prý naopak vztahuje na jejich zrušení: „…koalice se zavázala do roku 2015 neprolomovat, [...] po roce 2015 je velmi reálným modelem otevřít opravdu seriózní diskusi o tom, jestli ty těžební limity prolomit…“ (Radiožurnál, 18.11.). Zřejmě kvůli tomuto omylu MPO stále upřednostňuje variantu A2 koncepce, která navzdory vládnímu závazku počítá s uhlím za územními limity.

Návrh MPO navíc plánuje rozšiřování těžby uranu včetně devastujícího chemického loužení, těžbu černého uhlí v Beskydech či ekonomicky nerealistickou výstavbu jaderných reaktorů v nových lokalitách, která by dramaticky prohloubila závislost České republiky na dovozu jaderného paliva. Naopak opomíjí energetický potenciál úspor energie a domácích obnovitelných zdrojů identifikovaný např. Pačesovou komisí. V případě realizace by současný návrh koncepce vážně poškodil konkurenceschopnost našeho hospodářství i kvalitu života obyvatel České republiky.

Přípravu Státní energetické koncepce provázejí také vážná formální pochybení. MPO již třikrát vypsalo nestandardní výběrové řízení na přípravné práce s podmínkami nastavenými pro předem vybraného zájemce. V minulých dvou případech se proto dostalo do hledáčku Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a kontrolních orgánů Operačního programu lidské zdroje a zaměstnanost. Totéž mu hrozí i nyní.

Jsme si vědomi toho, že vláda nemůže energetickou koncepci schválit bez zákonného posouzení jejích dopadů na životní prostředí, které bude trvat řadu měsíců. Zdá se tedy, že na úpravu jejího návrhu je ještě čas. Domníváme se ale, že i pouhé „vzetí na vědomí“ tak špatného a netransparentně připraveného návrhu a následná veřejná debata o něm, silně poškodí důvěryhodnost vaší vlády. Žádáme vás proto, abyste ostudný návrh energetické koncepce odmítli a zadali novému ministrovi průmyslu a obchodu úkol urychleně vypracovat takové varianty energetické koncepce, které budou plně respektovat platné koaliční a vládní závazky. Ale budou také ekonomicky realistické, využijí většinu potenciálu energetické efektivity a domácích obnovitelných zdrojů, sníží naši dovozní závislost a zajistí dostatek energie v příštích dekádách.

České nevládní organizace již před rokem připravily vlastní podrobně propočítaný návrh energetické koncepce pod názvem „Chytrá energie“ (www.chytraenergie.info). MPO jej má k dispozici, mezi posuzované varianty jej však zahrnout odmítlo. Nevyužilo ani podkladů připravených Pačesovou komisí a dalších podnětů z řad odborné veřejnosti. Věříme, že dokážete dosavadní nestandardní přístup MPO změnit a ve vašem zodpovědném úkolu vám nabízíme pomoc.

S úctou,

Jan Šrytr, Ekologický právní servis
Michal Komárek, programový ředitel Greenpeace ČR
Vojtěch Kotecký, programový ředitel Hnutí DUHA
Tereza Otcovská, členka výboru o. s. Kořeny Litvínov
Edvard Sequens, Calla – Sdružení pro záchranu prostředí
Klára Sutlovičová, Centrum pro dopravu a energetiku
Ondřej Pašek, národní koordinátor CEE Bankwatch Network
Daniel Vondrouš, politický poradce asociace ekologických organizací Zelený kruh

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz