Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Zahradníci z Mělníka zvítězili v soutěži Lipová ratolest

8.10.2020
Mělník [Česká zahradnická akademie Mělník - střední škola a vyšší odbroná škola]
Autor: Ladislav Pytloun, tel: 606 621 262

Richard Papež, Tomáš Pražák a František Štěpánek, studenti čtvrtého ročníku maturitního oboru Zahradnictví České zahradnické akademie Mělník pod vedení učitelky sadovnictví Martiny Fialové dosáhli vynikajícího úspěchu v týmové soutěži Lipová ratolest, kterou letos již po desáté pořádal Svaz zakládání a údržby zeleně. Tento úspěch je násoben skutečností, že soutěžící z mělnické zahradnické školy se na prvních příčkách této prestižní soutěže v praktických zahradnických dovednostech umisťují zcela pravidelně.
Za nejlepšími mladými zahradníky z Mělníka skončili na druhém místě studenti ze zahradnické školy v Litomyšli a třetí příčku získalo družstvo složené ze zástupců zahradnických škol v Ostravě a v Kopidlně. Celkem se soutěže zúčastnilo deset tříčlenných týmů, sedm z nich tvořili zástupci zahradnických škol z celé republiky a tři zbývající doplnila Sekce mladých zahradníků, která aktivně působí při Svazu zakládání a údržby zeleně.
Soutěž každoročně mění místo svého konání. Pořádající obec přitom nabídne organizátorům veřejné pozemky, na nichž vybraný zahradní architekt navrhne zahradně architektonický projekt. Ten pak přeměňují družstva studentů v budoucí veřejnou zeleň, která hned začne sloužit místním občanům. Veškerou práci v terénu průběžně posuzují přísní rozhodčí, což jsou zkušení zahradníci, dendrologové či arboristi z řady významných tuzemských firem. Každý z nich se přitom specializuje na hodnocení jednotlivých činností, jako je řez dřevin, založení trávníku, výsadba stromů a keřů či technika drobných zahradnických staveb.
Soutěž hostila na začátku letošního podzimu ve dnech 22. – 24. září 2020 Bystřice u Benešova. Zde byl vybrán pozemek pro sadové realizace veřejného prostranství kolem kostela a v místě staré vyhořelé školy, na kterou upomíná symbolický železný pomník v podobě husího brka s číslem popisným této dnes již neexistující stavby.
Jde zejména o kvalitu a rychlost
Každý tým si zde vylosoval vymezený prostor o velikosti 25 m2, kde musel podle projektu v reálném čase tří soutěžních dnů provést hrubou modelaci terénu, zasadit nejméně jeden strom a několik keřových skupin, vysadit trvalkové záhony, správně položit travní koberec a usadit lavičku s dlážděným povrchem v okolí. To vše správně pohnojit, zalít a připravit k výslednému předání. „Ze začátku jsme byli proti ostatním družstvům pozadu, ale druhý den jsme přidali a naši část sadové úpravy jsme pak dokončili jako vůbec první a navíc v nejlepší kvalitě“, podotýká zaslouženě člen vítězného týmu František Štěpánek. Rozhodčí přitom posuzovali nejen preciznost a kvalitu provedení, ale i vlastní proces jednotlivých pracovních úkonů. Přihlíželi také však k rychlosti, s jakou jednotlivá družstva práci odvedla. Richard Papež, další z vítězů, dokonce přiznal, že když členové mělnického družstva dokončili svou úpravu pozemku jako první, pomáhali ještě svým soupeřům: „Někteří by totiž ve vymezeném limitu tří dnů tuhle práci vůbec nestíhali. A to přispělo k ještě lepšímu hodnocení našeho týmu ze strany rozhodčích.“
Ježek se vrací opět do Mělníka…
Maskotem soutěže a současně její putovní cenou je dřevěný model ježka. Ten se tak opět stěhuje na jeden kalendářní rok do Mělníka. Zde bude připomínat další vítězství mladých mělnických zahradníků, protože se zde rodí ti nejlepší pokračovatelé zahradnického oboru.
***
Česká zahradnická akademie Mělník je škola se 135letou tradicí, poskytuje střední učňovské a maturitní i vyšší odborné zahradnické vzdělání. Vedle toho nabízí celou řadu zahradnických kurzů pro širokou odbornou i laickou veřejnost.


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz