Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Kola pro Afriku pomáhají díky českým dárcům školákům z Gambie na cestě za vzděláním

5.11.2020
Praha [Česká rozvojová agentura]
Autor: Filip Šebek

Obecně prospěšná společnost Kola pro Afriku iniciuje českou veřejnost k rozvojové spolupráci v africkém státě Gambie už od roku 2012. O rok později pak vypravila do Gambie od českých dárců prvních tisíc kol pro místní školáky, kteří na cestě do školy zdolávají často rozsáhlé vzdálenosti. Jako způsob, jak do kolové pomoci zapojit další příznivce, spustila Kola pro Afriku s podporou České rozvojové agentury kampaň NA IGORA, která vyvrcholila 1. října na Světový den cyklistiky. Součástí projektu je i vzdělávání a podpora zaměstnanosti obyvatel Gambie.

Posláním Kol pro Afriku je rozvojová spolupráce, která se opírá o iniciaci Čechů k darování starého nebo nepotřebného kola pro Afriku, kde kolo dětem pomáhá překonávat velké vzdálenosti na cestě do školy. Vše tedy začíná darem kola od českých dárců. Kola pro Afriku s pomocí logistických partnerů sváží kolové dary z různých koutů naší země. V každém kraji lze nalézt stálé sběrné místo, do jednorázových sbírek se zapojují občané, města i organizace.

Darovaná kola se svážejí do skladu a sociální dílny Kol pro Afriku v Ostravě Koblově. Zde se kola třídí, opravují a balí k expedici. Pro práci s koly jsou vytvářena pracovní místa pro muže po výkonu trestu a pro muže s jinými sociálními a zdravotními hendikepy. Do práce s koly, které míří do africké Gambie, jsou zapojováni i vězni z ostravské věznice v Heřmanicích. Pomáhají při kompletaci a balení kol do transportních balíčků, třídí a připravují funkční náhradní díly pro opravy školních kol v Gambii.

„Tam, kam směřuje naše pomoc, mají děti obtížný přístup ke vzdělání. Do školy je to mnoho kilometrů, které děti každodenně zdolávají pěšky, což je stojí energii a čas. Není tak výjimkou, že je rodiče nechávají doma. Základy života se děti učí přirozeně nápodobou starších. Vzdělání, které ovlivňuje jejich budoucnost, jde však stranou. Darovanými koly od dárců z České i Slovenské republiky chceme těmto dětem umožnit cestu ke vzdělání,“ říká Roman Posolda, jeden ze zakladatelů společnosti Kola pro Afriku.

Ta k dnešnímu dni odeslala 18 kontejnerů s 7833 koly a nářadím na opravu darovaných kol. Ve spolupráci s partnerskou společností Czech Bikes for Gambian schools rozdělila společnost česká kola mezi 70 gambijských škol. S 35 z těchto škol trvale spolupracuje. Podmínkou pro obdržení českých kol do gambijských škol je vytvoření pracovního místa pro školního mechanika v obdarované škole. Tyto místa slouží k zaměstnávání místních obyvatel.

„Kola nedáváme rodinám dětí, ale školám. Školy pečlivě vybíráme a následně monitorujeme. Školy svůj zájem o zapojení se do projektu hlásí našemu koordinátorovi v Africe, který poté zamíří do daných škol osobně a velmi důkladně vybírá ty, do nichž kola darujeme. Důležitá je jednak vzdálenost, kterou děti musí do školy urazit, poté je to počet žáků, kteří tuto vzdálenost musejí překonat a v neposlední řadě také schopnosti předem vybraného mechanika. Po posouzení těchto kritérií, společně s mírou zájmu vedení školy o projekt, se rozhodujeme, které školy budou obdarovány a jakým počtem kol,“ přibližuje koordinátorka projektu Kateřina Krainová.

Jelikož postupem času některá z darovaných kol přirozeně doslouží, probíhá v rámci projektu monitoring a na jeho základě se vybraným školám dodávají další jízdní kola, náhradní díly a potřebné nářadí. Zároveň se hledají cesty pro recyklaci vysloužilých kol. „Záleží nám na udržitelnosti projektu, jejíž známkou je, že si školy často dokážou nakoupit nářadí i náhradní díly samy. Pokud však přihlédneme ke kvalitě zboží, které je v Gambii dostupné, často je mnohem lepší cestou darovat náhradní díly a nářadí evropské kvality. Ty v místních náročných podmínkách vydrží mnohonásobně déle,“ dodává Kateřina Krainová.

Ve všech krajích ČR mají Kola pro Afriku sběrná místa, celkem jich je 55. Součástí projektu je i vzdělávání a podpora zaměstnanosti obyvatel Gambie. Ve spolupráci s Czech Bikes for Gambian schools jsou organizovány nejen praktické workshopy pro získání dovedností školního mechanika a opraváře jízdních kol, ale také zajišťována poradenská podpora a technické vybavení pro zahájení podnikatelské činnosti gambijských obyvatel v pozici Opravář jízdních kol.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz