Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Jak se mění pomoc českých neziskovek po roce války v Ukrajině?

23.2.2023
PRAHA/KYJIV [Arnika/České fórum rozvojové spolupráce (FoRS)]
Autor: Martin Zelinka, tel: 720208217

Deset členských organizací FoRS pomáhá na Ukrajině válkou zasaženým lidem, ale i životnímu prostředí. Za rok války poskytly pomoc v hodnotě přes 2,22 mld. Kč. Pomohly tak více než 1,19 mil. lidí a posilují dobré jméno naší země v zahraničí.

Svou roli v Ukrajině vidí řada neziskových organizací jako dlouhodobou. Bezprostřední humanitární pomoc přechází do trvalejší podpory vnitřně vysídlených lidí a zajištění důstojných životních podmínek. Je také potřeba zaměřit se na podporu sociálních služeb, roli občanského sektoru, podporovat boj proti dezinformacím a sdílet transformační know-how v oblasti dobrého vládnutí a vzdělávání

„Důležitost české podpory ukrajinské občanské společnosti ještě stoupne po osvobození. Právě ona bude muset řešit válečná traumata, konflikty mezi lidmi a sociální problémy, na které je už teď na deokupovaných územích zaděláno,” upozorňuje Martin Hyťha z NESEHNUTÍ.

Po začátku plnohodnotné vojenské agrese se výrazně zhoršila také situace obránců lidských práv, kteří působí na dlouhodobě okupovaných územích včetně Krymu. Je nutné, aby mezinárodní společenství, média a veřejnost věnovaly více úsilí monitoringu stavu lidských práv na Ruskem okupovaných územích, podnikly praktické kroky k podpoře perzekuovaných skupin a především požadovaly propuštění všech politických vězňů.

Ruská agrese vůči Ukrajině je zároveň i obrovskou  ekologickou katastrofou, která svým rozsahem nemá v moderní historii obdoby.

„Obnova potrvá po desítky let a některé škody jsou nevratné. Kvůli ruské agresi bylo vyřazeno z hospodaření téměř 40 % zemědělské půdy, hrozí vyhynutí 600 druhů živočichů a 880 druhů rostlin,“ sdílí nejnovější závěry ukrajinského ministerstva životního prostředí Marcela Černochová z Arniky.

Vzájemně napjaté vztahy mezi Ukrajinou a Ruskem, ale i mezi jednotlivci bude obtížné obnovit. Přesto současná situace představuje i příležitost, aby obnova země byla založená na principech udržitelnosti, transparentnosti,  participace a standardech EU.

Kontaktní osoby:

Martin Zelinka, martin.zelinka@arnika.org, 720 208 217

Anna Zýková, anna.zykova@fors.cz, 724 384 819

 

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz