Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Brno se připravuje na změnu klimatu, pomohou elektromobily na zelenou elektřinu i motivace k využívání hromadné dopravy

2.3.2023
Brno [Autonapůl, družstvo]
Autor: Michal Šimoník, tel: 606468579

BRNO – Další rozšiřování flotily o nízkoemisní vozy a auta na zelenou energii nebo zavedení principů cirkulární ekonomiky - to jsou některé z principů, které pomohou připravit jihomoravskou metropoli na probíhající změnu klimatu. Dnes v podvečer se k těmto cílům na Festivalu architektury přihlásí i první český carsharing Autonapůl. Iniciativu #PripravBrno společnost dlouhodobě naplňuje poskytováním sdílených aut, které se řadí k šetrným druhům dopravy. Memorandum o dlouhodobé spolupráci na závazku Statutárního města Brna k adaptaci na klimatické změny za Autonapůl podepíše jeho spoluzakladatel Stanislav Kutáček.

„V roce 2022 najezdily v Brně sdílené elektromobily téměř 50 tisíc kilometrů a přispěly tak ke snížení problematických emisí prachových částic a oxidů dusíku ve městě. V naší flotile preferujeme využívání elektřiny z obnovitelných zdrojů, což snižuje emise CO2 zhruba o polovinu oproti emisím ze spalovacích aut. A hlavně, k úsporám emisí z dopravy vede už samotný fakt, že provozujeme sdílená auta, protože jedno sdílené auto nahradí až 15 soukromě vlastněných vozidel,“ vysvětluje jeden za zakladatelů Autonapůl Stanislav Kutáček.
Z výzkumů i anket vyplývá, že uživatelé carsharingu většinu svých cest namísto autem uskuteční pěšky, na kole nebo hromadnou dopravou. Emise CO2 z jejich dopravy jsou tak řádově nižší, než kdyby jeli osobním autem.
„Lidé, kteří využívají náš carsharing, nad svou dopravou přemýšlejí jinak a auto berou spíše jako doplněk při řešení svých dopravních potřeb. Sami také poptávají elektrická a nízkoemisní auta, i proto jsme loni do brněnské flotily zařadili tři hybridní vozy a dvě auta na LPG. Už teď přitom Autonapůl provozuje pro brněnskou veřejnost tři elektromobily včetně ikonické Tesly 3 a preferujeme pro ně především elektřinu z obnovitelných zdrojů,“ dodává ředitel Autonapůl Michal Šimoník.
V následujících letech plánuje Autonapůl dále rozšiřovat flotilu sdílených vozů včetně elektrických. Podle provozovatele bude ale kromě preferencí uživatelů záležet i na tom, jak se budou zlepšovat ekonomické podmínky provozování elektromobilů, dostupnost nabíjecích míst a nabídka modelů vhodných pro sdílení.
O Memorandu:
Statutární město Brno jako signatář Paktu starostů a primátorů se dobrovolně zavázalo snížit emise CO2 na svém území nejméně o 40 % do roku 2030 a zároveň zvýšit svou odolnost vůči dopadům již probíhajících klimatických změn. Město Brno si je vědomo, že musí jít samo příkladem, a proto přijímá opatření především na vlastních objektech, zařízeních, vozovém parku apod. Závazku města ale nelze dosáhnout bez zapojení inovačního průmyslu, výzkumu a vývoje i navazujících služeb, který se na emisích podílí z 46 %.
O carsharingu:
Carsharing nabízí výhodné řešení pro ty, kdo potřebují auto spíše nepravidelně a vědí, že za rok ujedou zhruba do deseti tisíc kilometrů. Představuje flexibilní způsob, jak řešit vlastní mobilitu. Zároveň šetří veřejný prostor od aut, která by většinu času jen zabírala parkovací místa. Sdílená auta totiž využívají uživatelé Autonapůl průměrně 30 % času každého dne, kdežto auta v soukromém vlastnictví jezdí průměrně jen 24 minut denně.
Autonapůl provozuje po celé republice flotilu necelých sto sdílených aut různých kategorií, od malých městských vozů, přes úsporná rodinná kombi po osobní dodávky či elektromobily včetně Tesly Model 3. Působí v Brně, Praze, Pardubicích, Hradci Králové, Liberci, Plzni, Ostravě a Olomouci. Podrobnosti o výhodách a podmínkách prvního českého carsharingu Autonapůl jsou na www.autonapul.cz. Například cestující Českých drah mohou své ČD body využít jako slevu na služby tohoto carsharingu.
Kontakty:
Mgr. Michal Šimoník, ředitel Autonapůl, e-mail: simonik@autonapul.cz, telefon: +420608468579
Galerie ilustračních fotografií Autonapůl na https://www.zonerama.com/Autonapul/Album/49e3186c-2f11-4860-bc2c-5326db555c59 (zdroj: archiv Autonapůl)


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz