Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - občanský sektor
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Dobrovolníci z celého světa zažijí historii jinak a pomohou s obnovením Rabštejnského údolí jako místa smíření a setkávání 

24.8.2023
Praha 2 [INEX - Sdružení dobrovolných aktivit]
Autor: Veronika Kyrianová, tel: +420 723 703 019

ČESKÁ KAMENICE (24.8.): V období od 27. srpna do 10. září 2023 se nedaleko města Česká Kamenice v údolí Rabštejn odehraje workcamp neboli mezinárodní dobrovolnický projekt. Jeho cílem je pomoci s oživením památky bývalého koncentračního a internačního tábora Rabštejn. Projekt je pořádán ve spolupráci organizace INEX-Sdružení dobrovolných aktivit, města Česká Kamenice a sdružení Aktion Zivilcourage e. V.

Náplní práce dobrovolníků bude pomáhat s údržbou a zároveň výstavbou areálu, kde má do budoucna vzniknout kulturně-vzdělávací centrum, tematizující předválečnou i poválečnou historii Rabštejnu v kontextu celého příhraničního regionu. Dobrovolníci budou letos v areálu bývalého koncentračního tábora vytvářet nové turistické trasy, čistit sklepení bývalých kasáren, natírat lavičky nebo opravovat naučné tabule. Kromě těchto činností budou dobrovolníci pracovat na celkovém zvelebení oblasti, mimo jiné i samotného údolí.

Kromě fyzické pomoci s údržbou a obnovou prostoru se účastníci projektu seznámí s historií místa a jeho okolím. Podstatnou součástí projektu budou diskuze s historiky, studenty a pamětníky, návštěva místních muzeí a historických, kulturních i přírodních památek, poznání života města a seznámení se s místními obyvateli i německými občany, kteří zde mají své kořeny. Všechna tato setkání povedou k lepšímu pochopení naší historie i současnosti a porozumění sobě navzájem.

"Přípravy na workcamp jsou nyní v plném proudu. Spolu s místními partnery a kolegou Robertem Kubinem pro účastníky workcampu plánujeme kromě denních prací v údolí např. pořádnou pěší túru do Českosaského Švýcarska, výlet do německé Pirny, kde navštívíme mj. Muzeum NDR zaměřené na život v bývalém socialistickém Východním Německu, nebo do tzv. Crystal Valley, tedy Křišťálového údolí, kde se seznámíme se stále živou sklářskou tradicí měst a obcí v Lužických horách," říká  Veronika Kyrianová, jedna z vedoucích workcampu a zároveň i koordinátorka přeshraničních projektů města Česká Kamenice.

Sdružení Aktion Zivilcourage e. V. je německou neziskovou organizací se sídlem v Sasku, která podporuje zejména vzdělávací a konzultační projekty. Také podporuje další vládní či nevládní organizace a snaží se lidem každého věku rozšiřovat sociální i politické vzdělání. Její hlavní činnost se zaměřuje na Sasko, a to zejména jeho venkovské oblasti.

Česká Kamenice je město nacházející se na severu České republiky, které je známo nejen svou polohou na rozhraní tří chráněných krajinných oblastí, ale také svou historií a množstvím památek uvnitř města. Zároveň se nachází v příhraniční oblasti, odkud po válce nuceně odešlo mnoho obyvatel německého původu, otisk česko-německých vztahů je zde tudíž více než patrný a také do budoucna je kontakt s německými sousedy pro další rozvoj oblasti klíčový.


Nezisková organizace INEX - Sdružení dobrovolných aktivit (INEX) se mezinárodním dobrovolnictvím a mezikulturním vzděláváním zabývá od svého vzniku v roce 1991. Ve spolupráci s místními partnery je na letošní sezónu naplánováno 35 workcampů  (krátkodobé mezinárodní dobrovolnické projekty) po celém území České republiky. Zastoupeny jsou projekty z oblasti ekologie, pomoci místním komunitám nebo obnovy kulturně-historických památek. Na workcampy do Česka každoročně přijíždí přibližně 300 zahraničních dobrovolníků z celého světa. INEX zároveň vysílá české dobrovolníky na obdobné projekty do zahraničí.
 
Ilustrační fotografie: https://www.inexsda.cz/wp-content/uploads/2021/12/SDA106_3-1536x863.jpg 

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz