Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - občanský sektor
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Kdo nejvíce sbíral a zneužíval naše data v roce 2023? Ceny Velkého bratra uzavírají nominace

8.2.2024
Praha 7 [Iuridicum Remedium, z. s.]
Autor: Hynek Trojánek, tel: 607249856

Již podevatenácté bude nezisková organizace IuRe (Iuridicum Remedium) udílet ocenění těm největším narušitelům soukromí. Slavnostní večer a vyhlášení se uskuteční ve středu 20. března 2024 v pražské Čítárně Unijazz od 19:00. Do výsledků tentokrát promluví během slavnostního večera i veřejnost.

Soutěž Big Brother Awards, která se pořádá i v mnoha dalších zemích, odkazuje svým názvem k postavě z fiktivního románu 1984 od George Orwella, ve kterém je společnost pod neustálým dohledem. Cílem soutěže je upozornit na ty největší prohřešky vůči soukromí, kterých se dopouští aktéři ze státního i soukromého sektoru.

Tipy na nominované sbírá IuRe v průběhu celého roku, zapojit se může i veřejnost – posílat návrhy na oceněné lze prostřednictvím webu www.bigbrotherawards.cz až do 12. února 2024.

Ze zaslaných tipů následně vybere vítěze porota složená z právníků, novinářů či IT odborníků.

Ceny jsou udělovány ve čtyřech kategoriích: Dlouhodobý slídil, Firemní slídil, Úřední slídil a Výrok Velkého bratra. Páté ocenění, Pozitivní cena, je naopak uděleno tomu, kdo se v daném roce nejvíce zasadil o ochranu soukromí.

V předchozím ročníku Cen “zvítězil”:

- Microsoft, který dle poroty dlouhodobě a netransparentně sbírá uživatelská data,
- Seznam.cz, který mate uživatele svým dvojitým odhlašováním z e-mailu,
- 9. senát Nejvyššího správního soudu, který posvětil využívání dat ze silničních kamer finančním úřadem,
- a Marian Jurečka, který navrhl, aby byly dávky automatizovaně odebírány v náváznosti na školní absenci dětí.
- Svým pozitivním přístupem naopak zaujal porotu spolek NoLog.

“Velkou radost nám vždy udělá, když některý z oceněných anticenou změní svůj postoj. Za minulý rok můžeme zmínit ocenění Nejvyššího správního soudu, jehož předseda Karel Šimka se dokonce účastnil slavnostního večera a anticenu převzal. Po zrušení anticenou oceněného rozhodnutí ústavním soudem NSS změnil svůj pohled na využitelnost dat ze silničních kamer v daňových řízeních a rozhodl, že v daném případě jejich použití nebylo zákonné,” shrnul úspěch loňského ročníku Hynek Trojánek z IuRe.

I dosavadní nominace za rok 2023 jsou pestré. Organizátoři navíc chystají novinku: Cenu veřejnosti, o které rozhodnou svým hlasováním lidé přítomní na samotném udílení.

“Slavnostní udílení se letos snažíme udělat pestřejší než dříve: kromě tradiční tomboly je připraveno i několik vstupů na téma ochrany soukromí: zmíníme výsledky Big Brother Awards z okolních zemí, které organizují naši zahraniční kolegové, publikum se také dočká krátké přednášky Velký bratr nás vychovává. Kdo se ho prosil? od Vladana Klementa. Zaměří se na kontrolu ve veřejném prostoru a nástroje, které ve městě ovlivňují naše chování a morálku. Promítneme i zdravici od našich kolegů ze sítě European Digital Rights (EDRi): ti nám poví o loňské úspěšné kampani proti plošnému sledování on-line komunikace. Na konci pak vyhlásíme Cenu veřejnosti: dozvíme se tedy, kdo je ten největší slídil podle lidí v sále,” vypočítává novinky Hynek Trojánek.

Udílení Cen začne v Čítárně Unijazz v 19:00, vstupné bude dobrovolné. Více informací o soutěži je na webu www.bigbrotherawards.cz.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz