Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

MDŽ 2024: Výstava Praha feministická. Místa, kde se psala historie.

29.2.2024
Praha 2 [Gender Studies, o.p.s.]
Autor: Anna Kotková

Srdečně zveme na výstavu “Praha feministická. Místa, kde se psala historie”. Bude zahájena vernisáží v předvečer MDŽ, ve čtvrtek 7.3.2024 v 18 hod. v Kampusu Hybernská v Praze a potrvá do 12. dubna. Výstava unikátním způsobem představí místa spojená s historií ženského hnutí v Praze.

 

Objeví se zde i dosud nepublikované materiály z Archivu Elišky Krásnohorské (ve správě organizace Gender Studies, o.p.s.), například cenné fotoalbum z osobní pozůstalosti Elišky Krásnohorské. Představena bude také digitální mapa míst (domů a památek) v centru Prahy, která jsou spjata s feministickým hnutím. Veřejnost bude také seznámena s nově vzniklou online encyklopedií významných postav ženského hnutí, jako byla například Eliška Krásnohorská nebo Františka Plamínková. 

Expozice se soustředí na přelom 19. a 20. století a období první republiky, ale částečně pokrývá i období moderních dějin, včetně působení představitelek ženského hnutí za druhé světové války nebo v období disentu a normalizace. Součástí výstavy jsou exponáty z osobního života socioložky, disidentky a zakladatelky Gender Studies Jiřiny Šiklové, cenným artefaktem jsou například její dosud nevystavené dopisy z vězení (“Budoár Jiřiny Šiklové”, vybudovaný speciálně pro příležitost výstavy). 

Celou expozicí provází fiktivní postava Anny Kovářové, která nabídne neotřelý pohled na milníky z historie českého ženského hnutí 19. a 20. století z perspektivy několika generací žen. Návštěvnictvo výstavy se také bude moci zapojit do tvorby interaktivního exponátu a zanechat vlastní stopu v novodobé feministické historii Prahy.

Chceme zviditelnit ženy, které sehrály zásadní roli v ženském hnutí, bojovaly za volební právo žen, za možnost studovat a pracovat, za důstojnou odměnu či sociální zabezpečení. Ženy jako Karolina Světlá, Eliška Krásnohorská, Františka Plamínková nebo Anna Rypáčková zůstávají veřejnosti stále málo známé a v učebnicích často chybí. Jejich činy přitom měly dopady na celou společnost a mohou stále sloužit jako zdroj inspirace. Výstava Praha feministická navíc přibližuje dějiny Prahy nejen skrze konkrétní příběhy žen, ale také domů v Praze, okolo kterých chodíme běžně do školy, do práce nebo na kávu, a přitom třeba ani nevíme, že se tam odehrávaly zásadní milníky feministické historie, která nás ovlivňuje dodnes,” říká ke konceptu výstavy její spoluautorka a historička Marie Koval. 

Na vernisáži vystoupí DJ Mary C a na klavír zahraje Nina Honová. 

Doprovodný program výstavy:

8. března (MDŽ) - pátrací hra s oživlými  místy paměti - pro školy. a pátrací hra s oživlými místy paměti -  pro veřejnost.,

9. 4. diskuzní večer o historii ženského hnutí na Islandu s hostkami z Islandské národní knihovny

Facebooková událost-výstava.

Facebooková událost-vernisáž

Instagram Knihovny Jiřiny Šiklové

**********************************************************************************

Výstavu Praha feministická. Místa, kde se psala historie pořádá Gender Studies, o.p.s. v rámci projektu Od Elišky Krásnohorské k Jiřině Šiklové: po stopách ženské vzdělanosti, který je podpořen Islandem, Lichtenštejnskem a Norskem prostřednictvím Fondů EHP (Program Kultura).

V roce 2023 již proběhla související výstava ŽENY MOHOU… Vzděláním k nezávislosti. Uskutečnila se v březnu a dubnu na pražské Náplavce mezi Café (A)VOID a (A)VOID Gallery. Venkovní panelová výstava představovala dějiny českého ženského hnutí a život Elišky Krásnohorské, která byla významnou spisovatelkou a také jednou ze zakladatelek emancipačního hnutí u nás a iniciátorkou ženské vzdělanosti. 

 

Kontakt pro média

Anna Kotková

PR manažerka

e: anna.kotkova@genderstudies.cz

t: +420 774 910 944 (777 910 941)DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz