Fotbalisté pod širým nebem
21. 7. 2005 - Daniel Kaiser, BBC
Ve skotském Edinburku začal třetí ročník neoficiálního mistrovství světa v kopané bezdomovců. Některé africké týmy – z Burundi, Kamerunu, Zambie, Nigérie a Keni - se ale šampionátu nemohou zúčastnit, protože nedostaly povolení ke vstupu do země. Bezdomovci z Walesu se na utkání posilovali bojovými popěvky. Jeden praví, že líp hrají, než zpívají...Komu se herně daří na mistrovství, funguje pak lépe i po návratu do svého každodenního světa - alespoň organizátoři tvrdí, že úspěšná reprezentace země dává stovkám mužů perspektivu v jinak bezvýchodném životě.
Vyběhnout ze slepé uličky
Frank Hughes, člen skotského mančaftu, žil v útulku pro bezdomovce v Glasgow, nedávno se z něj ale přestěhoval do svého vlastního bytu a shání práci. "Pro ty kluky, co tady hrají, to znamená opravdu hodně. Po loňském ročníku se až osmdesát procent účastníků zmohlo na vlastní bydlení, takže vlastně přestali být bezdomovci v tom pravém slova smyslu," říká Frank.
V defilé mužstev na stadionu ale pět pozvaných týmů chybí. Reprezentují je pouze národní vlajky se jmény přeškrtnutými tlustou červenou fixou: Burundi, Kamerun, Keňa, Alžírsko a Mozambik. Z černého kontinentu dovolily britské úřady cestu do Skotska pouze mužstvům Jihoafrické republiky a Namíbie. Podle ministerstva zahraničí totiž zbylí Afričané nedokázali přesvědčit, že po nedělním finále chtějí Británii skutečně opustit.
Dozněla hudba...
Jsou to přitom přesně dva týdny, co se v Edinburku konal veliký koncert popových hvězd na pomoc Africe a veřejných pochodů se zúčastnil i ministr financí Gordon Brown.
Na rozdíl mezi velkými politickými schématy a malou každodenní praxí upozorňuje jeden z organizátorů fotbalového mistrovství světa bezdomovců Mel Young: "To je opravdu zklamání. Podporoval jsem, co Tony Blair s Gordonem Brownem oznamovali, že budou dělat proti chudobě v Africe."
"Ale toho vládního myšlení se na našich úřadech pořád nějak nedostává. My tady organizujeme něco pořadního, co může sloužit jako důkaz, jaká jsme skvělá a otevřená země - a oni sem nepustí fotbalisty!"
Z Alžírska dostal vstupní vízum pouze novinář Paul Bankole. "Bude Británie takhle přísná pravidla uplatňovat na africké sportovce i v roce 2012, až bude Londýn hostit olympijské hry?" ptá se Bankole a pokračuje: "Chcete tím říct, že některé africké státy jako Alžírsko, Keňa nebo Kamerun se nebudou moci zúčastnit olympiády v Londýně... a myslíte si, že by se to slučovalo s olympijskými ideály?"