Nová studie UNICEF: Miliarda dětí trpí chudobou
23. 10. 2003 -, Econnect
Z výzkumu, provedeného na doposud největším a nejpřesnějším vzorku populace, vychází šokující zpráva UNICEF: život více než miliardy dětí je ovlivněn vážnými dopady chudoby. Měřítkem výzkumu nebyla pouze položka příjmu, ale také nedostupnost základních potřeb – mj. přístřeší, jídla, vody, hygieny, vzdělání a přístupu k informacím. Autoři zprávy "Dětská chudoba v rozvojovém světě" vycházeli z dat o 1,2 milionu dětí z šestačtyřiceti zemí světa.
Co říkají výsledky?
- Každé třetí dítě žije v jedné místnosti s více než pěti lidmi, anebo v místnosti s hliněnou podlahou.
- Téměř pětina dětí buď vůbec nemá bezpečný zdroj vody, anebo je voda vzdálena minimálně čtvrt hodiny pěší chůze.
- Více než patnáct procent dětí ve věku do pěti let je v rozvojovém světě podvyživených. Jen v jižní Asii hladoví denně devadesát milionů dětí.
- 134 milionů dětí ve věku od sedmi do osmnácti let nikdy nebylo ve škole. Dívky jsou o vzdělání ochuzeny častěji – například na Středním Východě a severní Africe jsou případy dívek, které nikdy nechodily do školy, třikrát častější než u chlapců.
Zhoršení po stránce fyzické, emocionální i intelektuální, ve které chudoba u dětí ústí, může znamenat život v utrpení a nedostatku – a také dědictví chudoby pro další generace, upozorňuje UNICEF. "Vymýcení nejhorších projevů chudoby není jen morálním imperativem. Je to reálná a dosažitelná možnost – a začíná právě u dětí," tvrdí výkonná ředitelka UNICEF Carol Bellamy. "Žádné úsilí zmírnit globální chudobu nemůže uspět, pokud se nejdříve nevypořádáme s jejím vlivem na děti," dodává.
Miliarda dětí trpících chudobou – to je více než polovina dětí žijících v rozvojovém světě. V nejpostiženějších zemích je situace následující: V Etiopii pouze šest procent dětí žije v podmínkách lepších, než je absolutní chudoba. V Nepálu to je necelá desetina všech dětí, v Čadu jen o dvě procenta více. Podobně jsou na tom Rwanda a Uganda s 86,9 respektive 85,4 procenty dětí žijícími v podmínkách absolutní chudoby. "Rozpojení kruhu chudoby předpokládá investice vlád, občanské společnosti a rodin do práv dětí. Výdaje na zdraví dětí, jejich výživu, vzdělání, rovnost a rozvoj není jen investicí do demokratičtější a spravedlivější společnosti, ale také do zdravější, vzdělanější a konečně také více prosperující populace," uzavírá UNICEF.