Amnesty žádá zrušení tajných vězení
23. 8. 2005 -, Changenet / Amnesty International SR
Dnes, při příležitosti nástupní audience, kdy prezidentovi Slovenské republiky odevzdá pověřovací listiny nový velvyslanec USA na Slovensku Rodolphe Meaker Vallee, zaslala slovenská pobočka lidskoprávní organizace Amnesty International velvyslanci USA otevřený dopis. Podobný dopis se žádostí o zrušení tajných vězení odbrží i velvyslanec Ruské federace v SR Alexander Ivanovič Udalcov.Amnesty International ve svém dopise žádá, aby velvyslanec vládě USA tlumočil urgentní požadavek zrušit veškerá tajná vězení pod správou Spojených států. Ta se nacházejí v Iráku, v Afghánistánu, ale i v dalších zemích - pravděpdoobně v Jordánsku, Pákistánu, Egyptě či Thajsku. Za možné označují ochránci lidských práv také to, že USA mají dohodu i s jinými státy. Za každých okolností je však podle mezinárodního práva tajné zadržování zakázáno.
Nad tím, že Spojené státy používají tajná zadržovací zařízení, vyjádřila hluboké zklamání i Komise OSN pro lidská práva. Upozornila vládu USA, že tajné věznění je typickou součástí fenoménu "zmizení". Tato "zmizení" jsou praktikou vlád, které se tímto způsobem zbavují nepohodlných osob - lidé jsou svévolně zatčeni a bez jakéhokoli obvinění či soudu vězněni na tajném místě. Pro okolní svět přestanou existovat. Jejich rodiny nevědí, kde se nacházejí, dokonce ani to, zda ještě žijí. Někdy, po letech, se takoví lidé znova objeví. Bývají propuštěni se zničeným zdravím a bez udání důvodu věznění. Jindy se najdou jen jejich mrtvá těla.
Podmínky při tajném zadržování jsou nekontrolovatelné. Amnesty upozorňuje, že jestliže Spojené státy při věznění spolupracují s vládami zmíněných zemí, jde o státy známé pácháním a tolerováním systematického mučení především při zadržování. Jejich státní bezpečnostní složky svévolně vězní jakékoli osoby "podezřelé" z "terorismu". V Pákistánu jsou častá i "zmizení".
V červnu tohoto roku Amnesty International během výzkumu hovořila se dvěma muži v jemenském vězení. Přivezli je tam po více než ročním zadržování v zařízení s americkým personálem a vyšetřovateli. Jeden ze zadržovaných se domníval, že šlo o Guantanámo, jejich popis však nasvědčuje tomu, že šlo o jiné neznámé americké zadržovací zařízení. Amnesty proto žádá vládu USA o vysvětlení.
Jemenské úřady přitom Amnesty International oznámily, že ukončily vyšetřování a že nemají důvod ani jednoho z mužů dále věznit. Jejich převezení z amerického zařízení však bylo podmíněno zadržováním v Jemenu.