Farmář John představí svůj film v Praze
25. 9. 2007 -, Econnect/Green Marketing
-foto-
Al Gore, bývalý viceprezident Spojených států, popsal film takto: „Neuvěřitelně výjimečný…opravdový a poutavý příběh řečený s porozuměním a humorem.“ Americký časopis Time zase pro změnu nazval Johna Petersona „Al Gorem zemědělství“.
Promítání filmu v Praze je součástí Kulturního (bio)večera, který je pořádán v rámci kampaně Září-měsíc biopotravin a ekologického zemědělství. Kulturní (bio)večer bude obsahovat živý koncert Lesley Littlefield, jejíž písně zazní i ve filmu, a diskusi s farmářem Johnem, poslancem Ondřejem Liškou a prezidentkou hnutí Slow Food v České republice Blankou Torturro. Po shlédnutí filmu budou moci diváci ochutnat desítky druhů biopotravin a bio vín.
Film popisuje barvitý život Johna Petersona, farmáře, umělce a novátorského myslitele, který se snaží více než třicet let najít tvář své farmy ležící ve venkovské části státu Illionois, USA. Po smrti svého otce v 60tých letech vytvořil John na své tradiční farmě experiment snoubící umění a zemědělství, útočiště pro hippie, radikály a umělce. Film ukazuje konec této idealistické éry, kdy krize osmdesátých let způsobí tragický krach zadlužené farmy.
Po několika letech hledání vlastního já a navzdory veškeré nepřízni se Johnovi konečně daří přeměnit svoji půdu na revoluční zemědělskou komunitu a jednu z nejúspěšnějších ekologických farem v USA. Film barvitě ukazuje pád konvenčního typu hospodaření a jeho přeměnu na prosperující ekologickou farmu.
Spojením tradiční rodinné farmy se sílou umění a svobodným myšlením, Johnův příběh předznamenává obrození zemědělství v Americe. Jakmile se John, spíše intuitivně než rozumově, rozhodne svoji farmu Angelica Organics přeměnit na biologicko-dynamickou, jeho život se radikálně mění k lepšímu. Dnes jeho farma zásobuje čerstvou bio zeleninou 1 200 rodin v Chicagu a okolí.
Prostřednictvím osobních zpovědí a nádherných filmových záběrů, ukazujících 50 let Johnova života, s námi režisér Taggart Sieger sdílí Johnovu strastiplnou ale humornou odysseu. Skrz Johnův vztah k půdě divák objevuje důležitost toho, odkud pochází naše potraviny a význam spojení zemědělce s místní komunitou. Film již získal ve světě řadu ocenění, mimo jiné renomovaného Zlatého šneka na Slow Food Film Festivalu 2006 v Itálii.
Ochutnávku biopotravin a biovín zajistí firmy SPAR, Country Life, Lakšmana, Vinný sklep Eben, Biopekárna Zemanka, Fair Trade Centrum, Lifefood a Vinselekt Michlovský. Ekologické oblečení z konopí představí firma Ecovoice.
Výnos z prodeje vstupenek bude věnován občanskému sdružení Camphill v Českých Kopistech, který provozuje domov pro mentálně postižené, a poskytuje svým klientům pracovní a sociální rehabilitaci v denním stacionáři: práci v textilní dílně a dřevodílně, domácnosti a v ekologickém zahradnictví.