Nízká dostupnost internetu na Slovensku politiky nezajímá
20. 8. 2002 -, Econnect
Slovenské telekomunikace od 1. srpna zvýšily cenu připojení k internetu prostřednictvím telefonní sítě. Jedná se již o třetí zdražení za posledních 13 měsíců, které vede k obavám, že se tím ještě více sníží už tak nízká dostupnost internetu především pro domácnosti. Sdružení Rock Volieb ´02 ve spolupráci se sdružením Internet pre každého uspořádalo anketu mezi politickými stranami kandidujícími v podzimních volbách do Národní rady Slovenska s cílem zjistit, jaké mají záměry v oblasti šíření internetu.Podle pravidelně sestavovaného žebříčku se Slovensko v otázce dostupnosti internetu dlouhodobě umisťuje na jedné z nejhorších pozic ze všech kandidátských zemí (hůře je na tom už jen Lotyšsko), přičemž za hlavní překážku masovějšího rozšíření internetu je považována velmi vysoká cena za připojení prostřednictvím telekomunikačních sítí. Jen pro ilustraci po posledním srpnovém zdražení se cena za hodinu připojení mimo špičku (ve večerních hodinách, v noci a o víkendech) zvýšila z původních 23,50 na 29,50 Sk. V rozšiřování internetu je zaznamenána především stagnace v počtu připojených domácností, což potvrdil i nejnovější průzkum agentury TNS.
Sdružení Rock Volieb ´02 rozeslalo emailem 5 otázek devíti politickým stranám, které mají reálnou šanci usednout po podzimních volbách v parlamentu. Cílem průzkumu bylo zjistit názory politických stran na možnosti rozšiřování internetu na Slovensku, na úroveň cen telekomunikačních poplatků i na výši zdanění telekomunikačních služeb daní z přidané hodnoty, kdy na Slovensku, narozdíl od většiny zemí, platí pro telekomunikace vyšší ze dvou sazeb (23% místo 10 %).
Výsledek této ankety je poměrně tristní. Tři z devíti stran vůbec neodpověděli (HZDS, HZD, SNS), čímž dali poměrně jasně najevo, jak je tato problematika zajímá a jak se k ní budou stavět v budoucnu.Další čtyři strany (KDH, SMK, Smer a SDA) mají představu v této oblasti značně nejasnou a jejich odpovědi se omezují pouze na obecné fráze nebo na poměrně naivní představy o zřizování tzv. internetových domů v malých obcích.
Ucelenou strategii v oblasti internetu v podobě konkrétních řešení byla schopna prezentovat pouze strana ANO, a také SDKÚ, na kterou však padá stín dosavadního působení v rezortu telekomunikací. Dobrou zprávou na závěr je snad jen to, že se všechny strany shodli na potřebě snížení DPH z telekomunikačních služeb z 23 na 10 %. Pokud se chcete připojit k petici na protest proti zvyšování poplatků za internetové volání na Slovensku, můžete tak učinit zde.