17 obětí útoku na sídlo OSN v Bagdádu
20. 8. 2003 -, BBC
V Bagdádu pokračovaly přes noc záchranné práce po mohutném pumovém útoku na sídlo Organizace spojených národů, při němž zahynulo nejméně 17 lidí, včetně zvláštního vyslance OSN v Iráku Sergia Vieiry de Mello. Přes sto lidí utrpělo zranění.
Výbuch nastal poblíž Vieirovy kanceláře, kde zrovna probíhala tisková konference o pozemních minách. Podle Američanů tragédii způsobila exploze výbušnin, naložených na nákladní vůz, který se dostal do objektu.
Koordinátorka Čechů podílejících se na obnově v Iráku Janina Hřebíčková BBC ráno sdělila, že americké vrtulníky odklidily již skoro všechny trosky a záchranáři se domnívají, že v sutinách již nejsou žádná těla. V souvislosti s možnými pachateli útoku se podle Hřebíčkové spekuluje o možnosti spojení s Íránem, Sýrií a vůbec celou sítí Al-Káidy.
Reakce světa
Pumový útok na ústředí OSN vzbudil mezinárodní pobouření. OSN nemá zatím jasně definovanou roli, ale podílí se na obnově Iráku, poskytování humanitární pomoci a podporuje politický a ekonmický rozvoj země.
Generální tajemník OSN Kofi Annan, který kvůli útoku přerušil svou dovolenou a vrací se do New Yorku, vyzval k potrestání pachatelů. Atentát v Bagdádu označil za neomluvitelný, ničím nevyprovokovaný čin a ztrátu Vieiry de Mella za trpkou ránu. Annan řekl, že každý v OSN je útokem zdrcen a šokován a prostřednictvím mluvčího Freda Eckharda vyjádřil osobní lítost nad smrtí vyslance.
Za Vieiru a další oběti, mezi nimiž je i irácký koordinátor Dětského fondu OSN UNICEF a zaměstnanci Světové banky byly v newyorském sídle OSN vztyčeny vlajky na znamení smutku.
Annanovým úkolem teď není jen volba Vieirova důstojného nástupce, která nebude lehká, ale i rozhodnutí, jakou roli by OSN mělo v Iráku nadále hrát a především jak zajistit bezpečnost zaměstnanců světové organizace v Bagdádu. OSN sice nechce přijít o své postavení v zemi, ale rovněž nemíní vystavovat své lidi dalšímu riziku.