Hořice - město, které rádo rozhoduje, ale nerado o tom mluví
17. 8. 2005 - Jakub Kašpar
Hořice v Podkrkonoší jsou městem, o kterém už asi většina čtenářů někdy slyšela. Alespoň Hořické trubičky zná asi každý. Mnozí jistě také slyšeli o „Městě kamenné krásy“ či motocyklových závodech „300 zatáček Gustava Havla“.Jsou ale věci, kterými se Hořice příliš nechlubí. Jednou z nich je i způsob, jakým vedení města přistupuje k jeho správě a „svým“ občanům. Dobře to ukazuje aktuální příklad prodeje městských pozemků přímo v centru města společnosti Lidl. Město tak vyšlo vstříc záměru postavit uniformní halu supermarketu ve velmi lukrativní lokalitě, vyplňující prostor mezi hořickým náměstím Jiřího z Poděbrad a barokním zámečkem hrabat Strozziů.
O tom, že se pozemky budou prodávat právě Lidlu, se lidé dozvěděli až těsně před zasedáním zastupitelstva, které se konalo 13. června. Nikoli ale od svých zastupitelů nebo z programu zasedání zastupitelstva (který takový bod neobsahoval), ale z článku na zpravodajském serveru Jicinsky.net, který převzala redakce oficiálního městského webu (!). První informace a nákresy plánované výstavby uznal starosta Ladislav Vrba za vhodné zveřejnit až den po rozhodnutí zastupitelstva (poté co se pod zmíněným článkem rozpoutala bouřlivá diskuse). Za zmínku stojí i to, že zasedání zastupitelstva se konalo zcela mimořádně už od 14:00, namísto obvyklé 17. hodiny. Že by proto, aby na něj mohlo přijít co nejméně kritiků?
Starosta tvrdí, že stavba, která prý „zvelebí prostor, který bychom sami upravit nedokázali“, se velmi liší od původního návrhu Lidlu a byla upravena podle připomínek městského architekta. Pak je tedy s podivem, že se neliší od prodejen Lidl téměř kdekoli jinde (Vsetín, Trutnov…) – rozdíl je v tom, že v jiných městech obvykle nestojí v samotném centru města, ale na jeho okraji v obchodní zóně.
Požádal jsem 16. června město o několik informací, které s projektem souvisí – jak byl zveřejněn záměr prodat městské pozemky, jakým způsobem město projednalo záměr postavit v centru supermarket s občany, jaké budou dopady na životní prostředí (hluk, prašnost, nárůst dopravy), apod. Podle platného zákona o svobodném přístupu k informacím (č. 106/1999 Sb.) má město 15denní lhůtu na jejich poskytnutí. Město nejenom, že lhůtu nedodrželo, ale v dopise, který mi s datem 12. července napsal pan starosta, nebyla z mnou požadovaných informací dostatečně zodpovězena žádná.
Proto jsem 21. července dalším dopisem vysvětlil, že a proč je odpověď nedostatečná a svoji žádost o informace jsem ještě upřesnil. Odpověď pana starosty byla rychlejší než blesk – datovaná 22. července – v níž mě pan starosta oznámil, že odjíždí do zahraničí na dovolenou, a proto město nedodrží zákon a neodpoví včas. Lhůta uplynula 5. srpna a město nejen, že neodpovědělo včas – pro jistotu neodpovědělo vůbec.
Shrnuto: Vedení města Hořice (starosta, rada a zastupitelstvo) rozhodlo o zásadním zásahu do tváře městského centra, aniž by se na cokoli ptalo občanů. Nejenom to – dokonce se neobtěžovalo jim to ani předem oznámit, natož pak plánovaný záměr výstavby supermarketu v historickém centru města podrobněji představit. Rozhodlo o stavbě, která bude znamenat další dopravní zátěž, aniž by vědělo, jakým způsobem se s takovou zátěží životního prostředí vyrovnat. Rozhodlo o tom, že přímo v centru umožní vznik takové konkurence místním podnikatelům, které nemohou ze zcela objektivních důvodů dost dobře konkurovat. A dokonce i poté, co bylo rozhodnuto, město veškeré další informace tají.
Myslím, že by město kamenné krásy Hořice zasluhovalo nový přídomek – město s radnicí, mlčící jak kámen. Pevně doufám, že se za nechutí informovat v Hořicích skrývá pouze šlendrián a neschopnost, a ne něco horšího.
(Autor je čtenářem Econnectu a je z Hořic.)