Celoevropská petice: Schraňování údajů o telekomunikačním provozu občanů EU není řešení!
6. 9. 2005 -, Econnect / EDRI / Iuridicum Remedium
Evropský parlament a také evropští ministři spravedlnosti by měli v nejbližší době projednávat návrh směrnice, která má zavést povinné uchovávání dat o telefonickém a internetovém provozu všech 450 miliónů obyvatel států EU. Proti směrnici se však zvedá vlna odporu například v podobě celoevropské petice. Zadržování dat je podle organizátorů agresivní nástroj, který zasáhne do soukromí všech občanů Evropské unie a posílí nevídanou měrou možnosti sledování. Zároveň ohrožuje záruky, které poskytují evropské normy na ochranu lidských práv, jako je Evropská úmluva o lidských právech a Směrnice o ochraně osobních údajů. K petici se můžete připojit na stránkách www.dataretentionisnosolution.com.Iniciátoři také upozorňují, že zadržování dat posílí možnosti vlád zasahovat do osobního života a soukromé komunikace lidí bez ohledu na to, zda jsou podezřelí z trestného činu či nikoliv.
Podle návrhu směrnice má být možné zjistit, kdo komu volal nebo posílal email, jaké internetové stránky lidé navštívili a dokonce i kde se pohybovali se svým mobilním telefonem. Telefonní operátoři a internetoví provideři budou muset uchovávat všechna data o telekomunikačním a elektronickém provozu svých zákazníků. Policejní a bezpečnostní složky v Evropě pak budou mít k těmto datům přístup. Podle různých návrhů se má povinná doba uchovávání pohybovat od 6 měsíců do čtyř let.
Petice „Data retention is no solution“, kterou organizuje asociace nevládních organizací EDRI - European Digital Rights, je určena na podporu rozhodování evropských poslanců. Dalším významným cílem je přesvědčit ministry spravedlnosti, aby stáhli svůj vlastní návrh tzv. „rámcového rozhodnutí“ o povinném shromažďování dat, který hodlají prosadit na svém zasedání Rady ministrů v polovině října. Ke schválení potřebují pouze souhlas všech svých členů, nemusí však brát ohled na Evropský parlament.
V červenci 2005 přijal Evropský parlament zprávu poslance Alexandera Alvara o plánech na povinné uchovávání dat. Zpráva v závěru konstatuje, že návrh na uchovávání dat je nepřiměřený stanoveným cílům. Zpráva také zpochybňuje nezbytnost i efektivitu takového kroku a varuje před vysokými náklady pro firmy i uživatele telekomunikačních služeb.
Naopak neexistuje žádný evropský výzkum, který by ve svých závěrech podporoval potřebu a nepostradatelnost vzniku tak obrovské databáze, jež by měla obsahovat citlivá data a měla pomáhat v boji proti kriminalitě a terorismu.
„Poslední útoky na Londýn byly i útoky na lidská práva. Ochrana těchto práv nabývá na významu v době, kdy vlády a celé společnosti čelí krizi. Nejhorší možnou odpovědí na tyto útoky by bylo ohrožení těchto pečlivě vypracovaných práv neuváženou reakcí. Pokud bychom na teror odpověděli zavedením dalekosáhlého sledování, přispěli bychom k velkému úspěchu pachatelů útoků: tedy k zásadnímu ohrožení našich principiálních hodnot,“ uvádějí autoři petice v úvodním textu.
Petici dosud podepsalo přes 37 tisíc Evropanů a podporuje ji více než 65 nevládních organizací i soukromých společností z celé Evropy. Petici můžete podepsat na stránkách www.dataretentionisnosolution.com. Podpisy budou doručeny Evropské komisi a Evropskému parlamentu.
Překlad petice:
Jsem přesvědčen o tom, že:
- Povinné uchovávání dat o elektronickém a telekomunikačním provozu je agresivním nástrojem, který zasahuje do soukromých životů každého z nás;
- takové uchovávání osobních dat každého z nás je nelegální z hlediska článku 8. Evropské úmluvy o lidských právech a je také nepřiměřené stanoveným cílům;
- bezpečnost, kterou nám uchovávání dat může přinést, může být pouze iluzorní, neboť je pravděpodobné, že data spojená s telekomunikačním provozem jednoho účastníka mohou být ve skutečnosti spojeny s činností jiného účastníka, nebo s procesy, které s činností sledovaného účastníka vůbec nesouvisí;
- způsob, kterým se snaží některé síly tuto politiku prosadit je nelegitimní, některé členské státy totiž nedokázaly svou politiku obhájit před svými parlamenty a snaží se ji dnes prosadit prostřednictvím EU s odůvodněním, že je to nutné v zájmu harmonizace a mezinárodní spolupráce.
Vyzývám proto Evropskou komisi a Evropský parlament, aby návrh na povinné uchovávání dat o elektronickém provozu velmi kriticky posoudili a zasadili se v této obtížné době za ochranu lidských práv, včetně práva na soukromí.